Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Siraküza Kralı Hieron lI

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Siraküza Kralı Hieron lI


Bir yetişkin olarak Syracusa [Siraküza] ordusunda general oldu ve emrindeki güçleri Syracuse'daki hükümetin kontrolünü ele geçirmek için kullanmıştır. Tiranlığın olumsuz çağrışımlarına rağmen II. Hieron'un iyi bir hükümdar ve yetenekli bir yönetici olduğu bilinmektedir. MÖ 260'lı yılların çoğunu, Messana'daki bir üsten doğu Sicilya şehirlerini terörize eden Campanialı paralı askerlerden oluşan büyük bir grup olan Mamertinlere karşı savaşarak geçirmiştir. Mamertini [Μαμερτῖνοι], İtalyan kökenli paralı askerlerine verilen addır. Savaş tanrısı Oscan adından türetilmiştir.

Hieron II, Messana'yı kuşatma altına aldı, ancak Kartaca garnizonunun gelişiyle şehri ele geçirmesi ve Mamertinleri tamamen yok etmesi engellenmiştir. Siraküza'ya döndüğünde, Sicilya'yı Campanian belasından kurtarmadaki başarılarından dolayı kral ilan edildi. Ancak ertesi yıl Messana'ya karşı saldırıya yeniden başladığında işler kontrolden çıkmaya başlamıştır.

Bu sırada Mamertinler Romalılarla ittifak yapmış ve konsül Appius Claudius Caudex'in yardımıyla Kartacalıları kovmuştu. Hieron II, bu kez Kartacalıların yardımıyla Messana'yı yeniden kuşattı. Caudex onlara durmalarını emrettiğinde vazgeçmemeleri Birinci Pön Savaşı'nı [MÖ 264-241] ateşlemiştir. Hieron II, MÖ 263'te Siraküza'ya çekilmek zorunda kaldı ve Roma kuşatmasıyla karşı karşıya kaldı. Şansın kendisine karşı olduğunu fark eden kral, Romalılarla hızlı bir şekilde anlaşmaya vardı ve böylece, ast bir Roma müttefiki statüsünü kabul etme ve 100 talent [altın veya gümüşün ağırlığı] tazminat ödemesi karşılığında Sicilya krallığının çoğunu korumuştur.

Birinci Pön Savaşı ilerledikçe gösterdiği mutlak sadakat kral Hieron'a Roma'da büyük saygı kazandırdı. Romalılar minnettarlıkla MÖ 248'de Syracuse [Siraküza] ile barış anlaşmasını yeniden gözden geçirdiler, ödenmemiş tazminat ödemelerini iptal ettiler ve II. Hieron'a eşit müttefik statüsü vermişlerdir. Romalılar karşısında konumunun yükselmesinin ardından Siraküza kralı II. Hieron, kendisini Yunan dünyasının geri kalanına, ihtişam açısından Antigonoslar, Seleukoslar ve Ptolemaioslar gibi büyük hanedanların yöneticileriyle kıyaslanabilecek bir Helenistik kral olarak tanıtmak için çok çalışmıştır.

II. Hieron, İkinci Pön Savaşı'nın (M.Ö. 218-201) başlangıcında Roma'nın sadık bir müttefiki olarak kaldı. Sicilya'daki Roma yönetimini yaklaşan Kartaca saldırıları konusunda uyardı ve Trasimene Gölü'ndeki felaketle sonuçlanan savaşların ardından Roma'ya destek gönderdi. Yaşlı ve saygın kral, MÖ 215'te öldü ve krallığını büyükbabası kadar bilge olmayan torunu Hieronymus'a bırakmıştır.

Siraküza kralı II. Hieron'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hieron.jpg