Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Sırp Kralına Ait Antik Sikke Keşfedildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Antik sikke basan ilk Sırp hükümdarı olan, Kral Stefan'ın oğlu ve Vali Stefan Nemanja'nın torunu olan Kral Stefan Radoslav 1288-1233 yıllarında hüküm sürmüştür. Sırbistanda bir koleksiyonerin bağış yapmasıyla keşfedilen gümüş olarak darb edilen ve tarihte chankasto parası olarak anılan bu antik sikke hakkında bilgi veren arkeolog nümismat R. Ramadanski, Sırp sikkelerinin daha önce düşünülenden iki yüzyıl daha eski zamanda 11. yüzyıldan itibaren kullanıldığını anlatan bir makale yayınladı.

antiksikkelernumismatik.jpg


Bu gümüş ortaçağ antik sikkesinin keşfi, Londradaki Roma Numismatics Ltd.'nin müzayedesinde bulundu. Bu antik sikkenin ilginç yanı üzerinde belirgin bir Latince yazıt bulunan Bizans üslup özelliklerini taşımasıdır. bu antik sikkeyi bağışlayanın adının koleksiyoner Vladimir uthşenko olduğu ve kendisinin ilk kez bir sırp darbı olan bir antik sikke ile karşılaştığını belirtti. Çapı 2 cm ve ağırlığı 2,59 gr'dır. Ön yüzde hükümdarın taçlı ve cüppeli, elinde asa tutan bir büstü vardır. Arka yüzünde ise etrafında Slavca kişisel adı Vladimir'in Latince biçimi olarak dairesel yazıt BLADIMIRVS olan tek kollu veya Yunan haçı motifi vardır.