The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Solus Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,519
Beğeni
10,430
Solus [Σολuς] Antik KentiSolus [Σολuς], Sicilya'nın Tiren kıyılarında, İtalya'nın Santa Flavia köyü bölgesinde Catalfano dağı'nın zirvesinde bulunan antik kenttir.

Antik çağda adadaki üç ana Fenike yerleşiminden birisidir. Daha sonra Yunan ve Roma dönemlerinde gelişmiştir.

Antik kentin ilk ismi Kafara/Kefra'dır. Daha sonra Yunanlılar tarafından demir kaya anlamına gelen Solus olarak değiştirilmiştir.

Antik kentin ismi Yunanlılar için Solus, Romalılar için Soluntum olarak bilinmektedir. M.Ö. Himera'nın, MÖ 254'te, Birinci Pön Savaşı sırasında, Roma'nın eline geçmiştir. Birinci Pön savaşı sırasında şehir Roma'ya ait olmuş ve Latince Soluntum adını almıştır. Cicero, Soluntum'un civitates decumanae, yani ürünlerinin onda birinden başlayarak vergi ödemek zorunda olan şehirlerden biri olduğunu yazmaktadır.

Antik kent sikkelerinde kentin ismi Solontinos [Σολοντῖνος] lejantı ile darb edilmiştir. Ancak diğer kaynaklarda antik kentin ismi Soloeis [Σολόεις], ve Solous [Σολοῦς] olarak da geçmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik SikkelerSolus [Σολuς] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,519
Beğeni
10,430
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.