Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Stageira Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341

Stagira/Stageira [ΣΤΑΓΕΙΡΑ] Antik Kenti Sikkeleri


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STA.jpg


Büyük İskender'in öğretmeni Aristoteles'in doğduğu şehir olan Stagira/Stageira [ΣΤΑΓΕΙΡΑ] antik kenti, Halkidiki [ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ] bölgesinin doğu kıyısında, kolayca savunulabilir küçük bir yarımada üzerinde MÖ 6. yüzyılda Androslu İyonyalı yerleşimciler tarafından kurulmuştur. Nispeten küçük bir kasaba olmasına rağmen Stageira antik kenti, Pers Kralı Xerxes'in MÖ 480'deki yürüyüşü ve Halkidiki'nin Delian Birliği tarafından ele geçirilmesi de dahil olmak üzere Yunan tarihindeki bazı önemli olaylara tanık olmuştur. Herodot, Xerxes'in büyük ordusunun Makedon'un güney kıyısı boyunca nasıl yürüdüğünü, Akanthos'a giderken Stagira bölgesinden geçerek Yunanlıları kendi ordusunun ve donanmasının hizmetine zorladığını anlatır; Stageira bir kıyı kenti olduğundan, adamları muhtemelen kralın filosunda görev yapmıştır. Antik Yunanlılara göre Stageira, Herodot zamanında hala kutsal toprak olarak saygı duyulan Kserkses'in yürüyüş yolu üzerindeydi [Persian Wars, VII.115].

Delian Birliği aracılığıyla iki kuşak dolaylı Atina yönetiminden sonra Stageira halkı MÖ 424'te Sparta'nın yanında yer aldı ve Atina'ya karşı başarıyla isyan etti. Stageira tarihindeki sonraki önemli olaylar Makedonya krallarıyla ilgilidir. Çünkü Makedonya kralı III. Amyntas, seçkin bir yerel doktor olan ve oğlu Aristoteles'in Platon'un en başarılı öğrencisi ve dünyanın en ünlü filozoflarından biri olacağı kaderinde olan Nikomakhos ile arkadaş olmuştur. Buna rağmen, Nikomakhos'un kral Amyntas'la olan dostluğu, III. Amyntas'ın oğlu ve halefi II. Philip'in [Büyük İskender'in babası], Olynthian Savaşı sırasında Halkidiki'yi ele geçirmek için yaptığı sefer sırasında MÖ 349'da Stageira'yı yerle bir etmesine engel olmadı.

Ancak Yunan tarihçi Plutarch bize, II. Philip'in Aristoteles'i oğlu Büyük İskender'e ders vermesi için sarayına gelmeye ikna etmesi ve teşvik olarak Stageira'yı yeniden inşa etme ve sürgünde olan veya köleliğe gönderilen halkını yeniden kabul etme sözü sunmasıyla şehrin yeniden doğduğunu anlatır [Alexander 7.1-2].
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (6).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (10).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (11).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_STAG (12).jpg