Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Tanrı Apollon Marsyas'ın Derisini Yüzüyor

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Marsyas [Μαρσύας], flüt çalmasıyla Dionysos'a tapınmayla bağlantılı bir Frigyalı satirdi. Marsyas, Tanrı Dionysos'un treninde flüt çalan Tityroi'den biriydi.

[ Aşağıdaki örnek Antik Sikkeler Frigya bölgesinde bulunan Apameia antik kentine aittir. ]

Frigya Apameia [ Ἀπάμεια ] Antik Kenti | ΑΠΑΜΕΩΝ - APAMEON

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AP2.jpg


Apameia [ Ἀπάμεια ] günümüz Afyonkarahisar / Dinar ilçesidir. Daha önceki adı Kelainai'dir. Antik Roma döneminde Pameia Kibotos adını almıştır. Apameia [ Ἀπάμεια ] antik kenti Efes'ten sonra ikinci büyük kenttir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AP3.jpg


Efsaneye göre flüt çalmayı Marsyas [Μαρσύας] icat etmiştir. Hikaye, Athena'nın ilk flütü yaptığını, ancak içine üflediğinde yanaklarının şeklini bozmasından hoşlanmadığı için onu fırlatıp attığını anlatmaktadır.

Athena'nın atmış olduğu flütü Marsyas [Μαρσύας] bulmuş ve güzelce çalmıştır. Marsyas kendini o kadar iyi hissetti ki, kazananın kaybedenin kaderini belirlemesi için tanrı Apollon'a bir müzik yarışmasında meydan okumuştur.

Yarışmayı elbette Tanrı Apollo kazanmıştır ve Marsyas'ı bir ağaca bağladıktan sonra ona meydan okuma cüretini gösterdiği için canlı canlı derisini yüzmüştür.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AP.jpg