Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Teselya Pherai | Ennodia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Pherai, Pelasgiotis bölgesinde yer alan Teselya'nın en eski şehirlerinden biriydi. Şöhreti, Herakles'in Pherai kralı Admetos'a karısı Alkestis'i Hades'ten kurtarmasına yardım ettiği efsane çağlarına kadar uzanıyor. Alkestis, özverili bir sevgi eylemiyle, kocasının sonsuza kadar yaşaması için ölümde Admetos'un yerini almaya gönüllü olmuştu. Karısını kaybetmenin Admetos için ne kadar ağır bir darbe olduğunu gören ve Pherai kralının geçmişteki misafirperverliğinin karşılığını vermek isteyen Herakles, Alkestis'i Yeraltı Dünyasından geri getirmek için tehlikeli bir yolculuğa çıkmıştır.

MÖ 5. yüzyılda Pherai sık sık Atina'yla ittifak halindeydi ancak Peloponnesos Savaşı [MÖ 441-404] sona erdiğinde şehrin yönetimi, kendisini tiran olarak ilan eden Lykophron adlı bir kişi tarafından ele geçirildi ve Tesalya'da hakimiyet kurmak için Larissa ile bir dizi mücadeleye girişti. Halefi Pherai'li Jason [MÖ 390-370], Leuktra Muharebesi'nin [MÖ 371] ardından Thebes ile Sparta arasındaki barış anlaşmasını etkileyecek kadar güçlüydü ve paralı asker ordusu, Yunanistan'ın tamamı üzerinde Selanik hegemonyasını uygulamaya hazırdı. Jason suikasta kurban gitti. Takip eden tiranlar, Jason'ın yeteneklerinden ve vizyonundan yoksundu ve Pherai, Tesalya'nın geri kalanıyla birlikte, sonunda Makedon Kralı II. Philip'in egemenliği altına girmiştir.

Her ne kadar bu stater, Pherai ve Teselya bağımsızlığının büyük tiranlarının sona ermesinden sonra darb edilmiş olsa da, tipleri şehrin geleneksel tanrılarını temsil etmektedir. Sikke ön yüzde, başının arkasında çenesinden su dökülen aslan musluğu olarak tanımlanan, yerel Phera çeşme perisi Hyperaia tasviri, arka yüzde Phera tanrısı Ennodia at sırtında elinde çift meşale tutuyor. Adı kelimenin tam anlamıyla yol kenarı anlamına gelen Ennodia, gücü cadılar ve büyücüler tarafından düzenli olarak çağrılan korkunç bir yol kenarı ve ölüm tanrıçasıydı. Ennodia kültü, Pherai'li Jason'ın yönetimi altında, yerel bir Pherai tanrısı kadar ulusal bir Selanik tanrısı olarak tanınana kadar Teselya'ya yayılmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Ennodia.jpgPheria antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.