Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Teuthrania Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Teuthrania [ΤΕΥΘΡΑΝΙΑ] Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Teuthrania Antik Kenti.jpg


Antik dönem ismi Teuthrania [ΤΕΥΘΡΑΝΙΑ] olan antik kent günümüz İzmir-Bergama-Süleymanlı [Ovacık] köyü bölgesinde bulunan antik bir Mysia kentidir. Köyün eski ismi Kalarga’dır. Bölgedeki ovanın ismi Kalarga ovası, ovanın tam ortasında bölgeye hakim konumdaki tepenin adı da Kalarga Tepe olarak geçmektedir. Herodot MÖ 3000'li yıllarda bölgenin sular altında olduğunu ve Kaikos'un [Bakırçay] taşıdığı topraklarla ovanın dolduğunu söylemektedir. Araştırmacılara göre Kalarga Tepe zamanında bir ada olarak bilinmektedir.

Ksenophon'a [ΞΕΝΟΦΩΝ] göre, Teuthrania ve Halisarna şehirleri, Eurysthenes ve Prokles kardeşler tarafından yönetiliyordu. Bu bölge, ataları olan Sparta'nın sürgündeki kralı Lakedaimon Demaratos'a, Büyük Kral'a Yunan seferinde eşlik etmesi için Kserkses [Xerxes] tarafından verilmiştir. Teuthrania ve Halisarna'nın, aralarında Sparta kraliyet soyunun ikiz ata kurucularının isimleri olan Eurystenes ve Prokles'in de bulunduğu Demaratos'un doğrudan soyundan gelenler tarafından kalıtsal olarak yönetilmesi, bu yöneticilerin satrap değil yerel hanedanlar olduğunu göstermektedir. Antik kent sikkelerinde ön yüzlerde Apollo, arka tiplerde Teuthrania ve Halisarna Satrabı Prokles tasvirleri ile birlike TEY - TEU lejantları görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Teuthrania [ΤΕΥΘΡΑΝΙΑ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T33XD (12).jpg
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
81
Beğeni
262
Teuthrania antik kentin bir zamanlar sular altında olduğunu hayal etmek heycan verici bir bilgi 👍