Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Trakya Maroneia Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Dionysos'un Şarabı

Maroneia [Μαρώνεια]; Yunanistan'ın Doğu Makedonya ve Trakya'ya bağlı Rodop Bölge Birimi'nde bulunan bir köy ve eski belediyedir. Günümüz Maronya. Odrysas krallığı ile yakın ilişkiler içinde olan Maroneia [Μαρώνεια] antik kenti, Trakya bölgesindeki ticaretin en büyük bölümünü devralmıştır. 4. yüzyılın ortalarında Makedonya egemenliğine girmiştir. Antik sikkelerinde genellikle at, Dionysos'un başı, asma ve üzüm tasvir edilmiştir. Maroneia antik kenti şarap üretimiyle ünlüydü. Şarap her yerde saygı görüyordu. Maroneia [Μαρώνεια] halkının Dionysos'a duyduğu saygı sadece kentin darb etmiş olduğu antik sikkelerinden değil, aynı zamanda temelleri bugün hala görülebilen ünlü Dionysos Kutsal Alanı'ndan da bellidir.

Trakya Maroneia [Μαρώνεια] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde şahlanan at üzerinde kartal, arka tip kare içinde dört salkım üzüm, dal ve yaprak bulunan asma üstte ΕΠΙΗΓΗΣ - EPIEGES altta ΑΓΟΠΕΩ - AGOPEO lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MARONEIA.jpg