The title of the page

Trakya Thasos Adası

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,455
Beğeni
11,573
Thasos/Thassos [Θάσος] Adasında darb edilmiş Trihemiobol kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_THASOS.jpg


Sikke ön yüzde diz çökmüş sağ elinde kylix tutan Silenos.
Arka tip amphora çevresinde antik kentin ismi ΘAΣEΩN - THASEON lejantı.

Antik dönem ismi Thasos/Thassos [Θάσος] olan ada Doğu Makedonya kıyılarına yakın bir yerde, günümüz Kavala yakınlarındaki Keramoti köyü’nün tam karşısında bulunan, Tanrı Dionysos'un oğlu Staphylus'un [Στάφυλος] yaşamış olduğu Yunan adasıdır. Türkçe Taşoz adası. Thasos [Θάσος] aynı zamanda adanın başkenti en büyük kentidir. Adanın bilinen ilk yerleşimcileri Trakya kabileleridir. MÖ 7. yy civarında ada, Thassos'un özellikle altın ve mermer olmak üzere mineraller açısından zengin ve ormanlarla kaplı olduğunu keşfeden Paroslu Yunanlılar tarafından kolonize edilmiştir. MÖ 477'de ada, Atina tarafından kontrol edilen Delian Birliği'nin bir parçası olmuştur.

MÖ 404'te Spartalılar adayı işgal etmişlerdir daha sonra MÖ 393'te Atinalılar adayı tekrar ele geçirmişlerdir, ve demokrasi getirerek Thassos'a bağımsızlık verilmiştir. MÖ 340 civarında, Makedonya Kralı II. Philip, adanın kontrolünü ele geçirerek adannın madenlerini ele geçirmiş ve Taşöz, Makedon İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur. MÖ 197'de Romalılar adayı ele geçirerek eski şehri ve antik tiyatroyu yeniden inşa etmiştir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.