The title of the page

Tripoli Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Tripoli [Τρίπολη] Antik Kenti Sikkeleri

Antik dönem ismi Tripoli [Τρίπολη] olan antik kent günümüz Trablus veya Osmanlı dönemindeki adıyla Trablusgarp. Libya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Trablus'taki yerleşim MÖ 1400'e kadar uzanmaktadır. MÖ 9. yüzyılda Fenikeliler Trablus'ta bir ticaret istasyonu kurmuşlardır ve daha sonra antik kent Pers yönetimi altına girmiştir. Antik kent Fenike şehir devletleri Sidon, Tire ve Arados Adası'nın bir konfederasyonunun merkezi olmuştur. Helenistik yönetim altında Trablus, bir donanma tersanesi olarak kullanılmış ve şehir bir özerklik dönemi yaşamıştır. MÖ 64 civarında Roma egemenliğine giren antik kent 551 Beyrut depremi ve tsunamisi diğer Akdeniz kıyı kentleriyle birlikte Trablusantik kentini de yerle bir etmiştir. Antik kentin ilk ismi Libyc alfabesi ile Fenikeliler tarafından Oyat [ Pönce 𐤅𐤉𐤏𐤕 ] olarak kullanılmıştır. Yine Fenikeliler döneminde Athar ismi Trablus'a atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Yunanlılar şehre yerleştiklerinde üç şehir anlamına gelen Tripolis [Τρίπολις] ismi kullanılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Tripoli [Τρίπολη] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Tripolis antik kentin bu derece önemli bir yer olduğu sundugunuz bilgilerin netliginden anlaşılıyor
antik sikkelerin her biride ayrı güzel emekleriniz için tesekkurler @Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.