The title of the page

Antiochus X Eusebes Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopator [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ]Helenistik dönemde Suriye Kralı olarak hüküm süren Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopator [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ]. Antiochus X'in ilk eylemlerinden biri babasının intikamını almak olmuştur. MÖ 94'te başkent Antakya'ya ilerleyerek Selevkos VI'yı kuzey Suriye'den Kilikya'ya sürmüştür. MÖ 2. yüzyıl, Suriye merkezli Seleukos İmparatorluğu'nun sonu gelmeyen hanedan kavgaları ve yabancı Mısır ve Roma müdahaleleri nedeniyle dağılmaya başlamış ve sürekli iç savaşların ortasında Suriye paramparça olmuştur. Seleukos talipleri taht için savaşarak ülkeyi parçalamıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopatorya [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.