Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans Sikkeleri | Nikomedia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
Bizans Sikkeleri - Nikomedia

Bitinya özerk krallığının başkenti Nikomedia [İzmit]. MÖ 264 veya 262 yılında inşa edilmiştir. Antik kent ismini kral Nicomedes I'den almıştır. Mithridates savaşlarının sona ermesinden sonra, yeni Pontus-Bithynia eyaleti kurulmuş ve Nikomedia, komşusu Nicaea ile üstünlük için yarışan bir metropol haline gelmiştir.

Nikomedia, MÖ 264 yılında Kral I. Nikomidos tarafından, o zamandan bugüne Nikomedia Körfezi olarak bilinen Astakinos Körfezi'nin kuzey tarafında kurulmuştur. Avrupa'yı Doğu'ya bağlayan ve onu büyük bir ticaret merkezi yapan yol üzerine inşa edilmiştir. MS 256'da Gotlar tarafından yok edilmiştir. Diocletian, burayı Roma İmparatorluğu'nun doğu kısmının en önemli merkezi yaptı, ancak 4. ve 5. yüzyıllarda depremlerle yıkıldı ve o zamandan beri antik kent gerilemiştir.

Nikomidos'tan sonra gelenler antik kenti güzelleştirmişler ve bu güzelleştirme ile saray, tersaneler, darphane ve cephanelik inşa eden Hannibal, Pliny, Hadrian ve imparator Diocletianus gibi antik çağın tüm ileri gelenlerini kendine çekmiştir.

İzmit - Nikomedia [ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Bizans sikkeleri üzerlerinde İzmit ismi NIK - NIKO - NIC - NIKM- NIKOMI - NI - N olarak darp edilmiştir. Çok nadir olsa da İzmit ismini Bizans sikkelerinde NIKOB olarak darb edildiğini görebiliriz.

Üstteki örnekler dışında antik kentin darb etmiş olduğu Solidus kategorisinde olan altın antik sikkeler üzerinde antik kentin ismi SMN olarak darb edilmiştir. Solidus kategorisindeki sikkeler üzerinde görülen SM lejantı Sacra Moneta - Kutsal Darphane kısaltmasıdır. Sondaki N harfi ise Nikomedia antik kentinin baş harfidir. SMN lejantı, Kutsal Darphane Nikomedia veya Nikomedia antik kentinin kutsal parası/sikkesi olarak tercüme edilir. SMN lejantından sonraki harfler, antik sikkenin kaçıncı darphanede darb edilmiş olduğunu belirtir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (1).jpg


Altta paylaşmış olduğumuz Antik Bizans sikkeleri üzerinde İzmit [ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ] Nikomedia antik kentinin isminin antik sikkeler üzerinde nasıl darb edilmiş olduğunu inceleyebilirsiniz.


Nikomedia antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forum üzerinde yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NIKOMEDIA (10).jpg