The title of the page

Kapadokya Kralları Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariarathes VII Philometor [Ἀριαράθης Φιλομήτωρ] Antik Sikkeleri

Kapadokya kralı VI. Ariarathes ve Kraliçe Laodice'in oğludur. Babası VI. Ariarathes'in Gordios [Γoρδιoς] tarafından öldürülmesi ile tahta çıkan çocuk kral Ariarathes VII Philometor [Ἀριαράθης Φιλομήτωρ]. Dayısı Pontus Kralı Mithridates [Μιθριδάτης] tarafından öldürülmüştür. Kapadokya doğumlu olan Gordios [Γoρδιoς] Kapadokya kralı Ariarathes VI'yı öldürmek için, Pontos kralı Mithridates tarafından görevlendirilmiştir. Mitolojideki Gordios [Γoρδιoς] ile karıştırılmamalıdır. Ariarathes VII Philometor'e ait antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi,arka tip Athena tasvirleri BΑΣΙΛΕΩΣ ΑΡΙΑΡΑΘOV ΦIΛOMHTOPOΣ/BASILEOS ARIARATHOU PHILOMETOROS lejantı görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariarathes IX Eusebes Philopator [Ἀριαράθης Εὐσεβής Φιλοπάτωρ] Antik Sikkeleri

Pontos Kralı Mithridates'in
[Μιθραδάτης] oğludur. Ariarathes IX Eusebes Philopator'a ait antik sikkelerde ön yüzlerde Ariarathes Eusebes Filopator portresi, arka tiplerde Athena ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΡΙΑΡΑΘΟΥ ΕΥΣΕΒΟΥΣ/ BASILEOS ARIARATHOU EUSEBOUS lejantları görülmektedir. Babası adına darb ettirdiği ve babası Mithridates'in de [Μιθραδάτης] sikkelerinde arka tiplerde kullandığı ay yıldız tasviri olan Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke tipi mevcuttur. Bu tip Tetradrahmi sikkelerde arka tiplerde ay yıldız tasviri, otlayan Pegasus tasviri ve Babasını Seven Kral Ariarathes anlamına gelen ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΡΙΑΡΑΘΟΥ ΕΥΣΕΒΟΥΣ ΦΙΛΟΠΑΤΟΡΟΣ / BASILEOS ARIARATHOU EUSEBOUS FILOPATOROS lejantı görülmektedir. Ariarathes Eusebeias Filopator'a ait antik sikkelerin ön yüzlerinde Pontos Kralı babası Mithridates'in portleri de görülebilmektedir. Ay yıldız tasvirleri daha sonra Kapadokya Kralı Ariobarzanes'in antik sikkelerinde de görülmektedir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariobarzanes I Philoromaios [Ἀριοβαρζάνης Φιλορωμαίος] Antik Sikkeleri

Ariobarzanes I Philoromaios [Ἀριοβαρζάνης Φιλορωμαίος] Pers
kökenli, kökeni belirsiz bir Kapadokya soylusudur. Roma konsolosu Lucius Cornelius Sulla tarafından desteklenmesinden sonra Kapadokya kralı olmuştur. Ariobarzanes I'e ait antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde ayakta Athena tasvirleri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΡΙΟΒΑΡΖΑΝOY ΦΙΛΟΡΩΜΑΙOY/BASILEOS ARIOBARZANOU PHILOROMAIOU [Roma dostu] lejantları görülmektedir. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
140
Beğeni
472
antik coğrafyanın henüz bilmediğimiz ayrıntılarını sayenizde görmüş olduk
numizmatik alanında birçok nadir figürü bu antik sikkelerde kullanmış olmalarına şaşırdık ve etkilendik
teşekkürler
@Ares
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariobarzanes II Philopator [Ἀριοβαρζάνης Φιλοπάτωρ] Antik Sikkeleri

Kapadokya Kralı I. Ariobarzanes ile eşi Kraliçe I. Athenais Philostorgos'un oğludur. II. Ariobarzanes
yarı Pers yarı Yunan'dır. Pontus Kralı VI. Mithridates'in kızlarından prenses Athenais Philostorgos II ile evlidir.

Ariobarzanes II'ye ait antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde Athena ayakta elinde Nike tutmakta ve BAΣIΛEΩΣ APIOBAPZANOY ΦIΛOPATOPOΣ/BASILEOS ARIOBARZANOU PHILOPATOROS lejantları görülmektedir. Philopator [Φιλοπάτωρ] unvan olup babasını seven anlamına gelmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariobarzanes III Eusebes Philoromaios [Ἀριοβαρζάνης Εὐσεβής Φιλορώμαιος] Antik Sikkeleri

Ariobarzanes III
Pers ve Yunan kökenlidir. Eusebes Philoromaios unvan/soyad olup Romalıların Dindar ve Dostu/Romayı Seven Kral anlamına gelmektedir. Ariobarzanes III Eusebes Philoromaios'a sikkeler ön yüzlerde kralın sakallı veya bıyıklı bıyıksız tasvirleri, arka tiplerde ay yıldız tasvirler ile birlikte Athena ayakta elinde Nike tutuyor ve BAΣIΛEΩΣ APIOBAPZANOV EVΣEBOVΣ KAI ΦIΛOPΩMAIOV/BASILEOS ARIOBARZANOU EUSEBOUS VE PHILOROMAIOU lejantları görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Kapadokya Kralı Ariarathes X Eusebes Philadelphos [Ἀριαράθης Εὐσεβής Φιλάδελφος] Antik Sikkeleri

Ariarathes X Eusebes Philadelphos
Pers ve Yunan kökenlidir. Babası Kapadokya Kralı II. Ariobarzanes, annesi Kraliçe Athenais'tir. Kardeşi Ariobarzanes III Philoromaios'un öldürülmesinden sonra kral olmuştur. Eusebes Philadelphos unvan/soyad olup Dindar, Kardeşini Seven anlamına gelmektedir. Ariarathes X Eusebes Philadelphos'a ait antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde Athena ayakta sağ elinde Nike ve BΑΣΙΛΕΩΣ ΑΡΙΑΡΑΘΟΥ ΕΥΣΕΒΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ/BASILEOS ARIARATHOU EUSEBOUS VE FILADELFOU lejantlar görülmektedir. Romalı komutan Marcus Antonius [Mark Antony] tarafından idam edilmiş yerine Kapadokyanın son kralı Romalı prens Kapadokyalı bir Yunan soylusu olan Archelaus/Arkhelaos [Ἀρχέλαος] getirilmiştir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
MÖ 36 yılında Kapodokya tahtına çıkan son kral Archelaus/Arkhelaos [Ἀρχέλαος] döneminde Kayseri’nin Eusebeia ismi değiştirilerek Caesarea yapılmıştır. Archelaus sikkelerinde unvan olarak Ἀρχέλαος Φιλόπατρις Κτίστης, Archelaus Philopatris Ktistes lejantı görülmektedir. 

Hera

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
21
Beğeni
83
Çok keyifli bir yolculuk olmuş.Lejant açıklamaları,antik sikkelerde ölümsüzleşen kırallar ve görsel bilgileri.Muhteşem bir sunum olmuş emeği görmemek saygı duymamak mümkün değil. Teşekkürler @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.