The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Kraliçe Philistis Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,518
Beğeni
10,426
Kraliçe Philistis [Φιλιστίδος]

antik sikkeler.jpg


Syracuse'un [Siraküza] popüler ve nüfuzlu bir vatandaşı olan Leptines'in kızı, kral II. Hieron'un karısı.

Oğlu Gelo, kral Hiero ile yaklaşık 25 yıl birlikte hüküm sürdü, ancak Gelo, babasının ölümünden yaklaşık bir yıl önce, MÖ 216'da ölmüştür.

Hiero'nun tahtı Gelo'nun on beş yaşındaki oğlu Hieronymos'a geçmiştir. Hieronymos, 13 ay sonra Syracuse'daki Roma yanlısı grup tarafından öldürülmüştür.

Kraliçe Philistis'in Damarata ve Heraclia adında iki kızı da vardı. Damarata, Kartaca yanlısı grubun lideri Adranodoros ile evlendi.

Adranodoros, Hieronymos'un ölümünün ardından tahtın kontrolünü ele geçirmeye çalıştı, ancak MÖ 214'te suikasta kurban gitmiştir.

Heraklia, Hieronymos'la arası bozulan ve İskenderiye'ye sürgüne giden Zoippos ile evlenmiştir.

Kral Hiero'nun saltanatı sırasında darb edilen antik sikkeleri, kraliçeyi Mısır'ın Ptolemaios kraliçelerinin sikkeleri tarzında örtülü olarak göstermektedir. Bu tarz aynı zamanda Yunan sikkelerinde toprak ve tarım tanrıçası Demeter tasvirinde kullanılmıştır.

Antik sikkelerin ön yüzlerindeki Philistis'in sert tasviri, Syracusa [Siraküza] antik sikkelerindeki Arethusa'nın çok daha çekici tasvirleriyle karşılaştırılmalıdır. Kraliçe'ye ait antik sikkelerin arka yüzlerinde zafer tanrıçası Nike tarafından sürülen bir quadriga [dört atlı bir araba] tasviri ve Yunanca, ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΦΙΛΙΣΤΙΔΟΣ-BASILISSAS PHILISTIDOS lejantları görülmektedir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,518
Beğeni
10,426
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.