Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Sikkeleri | Quintus Cornuficius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Roma Cumhuriyeti Quintus Cornuficius Sikkeleri - Q CORNV FICI AVGVR IMP


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QC.jpg


MÖ 49-45 yıllarındaki Roma iç savaşı sırasında Quintus Cornuficius, Julius Caesar'ın yanında yer almıştı.Seçkin bir kariyeri vardı ve MÖ 48'de Illyricum eyaletini geri alıp Pompei filosunun saldırılarına karşı savunduğunda Julius Caesar'ın gözüne girdi. Ödül olarak Sezar onu kâhinler kolejine [College of Pontiffs] ve praetorluğa atamıştır. MÖ 46'da Kilikya valiliğine atandı ve MÖ. 44 yazında Julius Caesar'ın suikasta uğramasının ardından Senato tarafından Afrika Vetus'un [eski eyalet] valisi oldu. Aynı yılın sonlarında senato Afrika'nın yeni valisi olarak Gaius Calvisius Sabinus'u atadı ancak Quintus Cornuficius, Antonius'un [Marc Anthony] adayının vali olarak onun yerine geçmesine izin vermedi ve bu nedenle Triumviral yasaklarında adı geçmiştir. Afrika'daki üssünden Sextus Pompey'e yardım etti ve yasaklananların çoğunun kendi topraklarına sığınmasına izin verdi. Ancak Quintus Cornuficius'un Triumvir'lere karşı sesli muhalefeti onun sonunu getirecekti.

MÖ 43'ün sonlarına doğru üçlü hükümet [Triumvirlik] Quintus Cornuficius'u yasakladı ve eyaleti Africa Nova'nın [yeni eyalet] valisi Titus Sextius'a verdi, bu da iki Afrikalı vali arasında savaşa yol açmıştır. MÖ 42 yazının başlarında Quintus Cornuficius ve ordusu, Utica yakınlarında Titus Sextius'un üstün güçleri tarafından kuşatıldı. Ardından gelen katliamda Afrika valisi Quintus Cornuficius yenildi ve öldürülmüştür.

Quintus Cornuficius'un İmparator olarak selamlanması ve bu ünvan ile ilgi çekici antik sikke darbı yapabilmesi, savunmasının başlangıçta başarılı olduğunu, ancak ordusunun sonunda MÖ 42 yazının başlarında Utica yakınlarında yenilgiye uğratıldığını ve Cornuficius'un kendisinin sahada katledildiğini göstermektedir. Quintus Cornuficius'un antik sikkeleri çok nadirdir [altın ve gümüş] ve bu antik sikkelerin ön yüzünde kendi eyaletini kutlayan Ceres-Tanit, Afrika ve Jüpiter Ammon portreleri mevcuttur.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_QS (6).jpg