Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Nero - Koruyucu Jüpiter'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
İmparator Nero, özellikle MS 65'teki başarısız Pisonian Komplosu'ndan sonra bu tanrıyla [Jipiter-Zeus] özel bir bağ hissetmiştir. Gaius Calpurnius Piso liderliğindeki ve Roma aristokrasisinin üyelerinin de dahil olduğu Pisonian Komplosu, imparator Nero'ya suikast düzenlemeyi amaçlıyordu. Komplonun kesin ayrıntıları ve olaya karışan kişiler tarihi kaynaklara göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, komploculardan birinin planları ortaya çıkarmasıyla komplo sonuçta başarısız oldu ve imparator Nero'nun hızlı bir şekilde intikam almasına ve birçok komplocunun idam edilmesine yol açtı. Gaius Calpurnius Piso cezadan kaçınmak için kendi canına kıydı. Pisonian Komplosu'nun ardından Nero'nun yönetimi daha da zalim ve acımasız hale geldi ve itibarını daha da zedelemiştir.

Sikke ön yüzde imparator Nero. Soldan sağa NERO CAESAR AVGVSTVS - Nero Sezar, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde sağ elinde yıldırım sol elinde asa tutan Jüpiter [Zeus]. Soldan sağa IUPPITER CUSTOS - Iuppiter Custos: Koruyucu Jüpiter lejantı. Bu bağlamda Jüpiter [Zeus] İmparatorun ve Roma İmparatorluğunun koruyucusu olarak tasvir edilmektedir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JUPITER.jpg