Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Seriphos Adası Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Seriphos Adası Sikkeleri


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_per.jpg


Antik dönem ismi Seriphos olan ada, Ege Denizi'nde, Kiklad Adaları grubunda bulunan günümüz Koyunluca adasıdır. Arkaik dönemde Seriphos hakkında yazılı kaynaklardan çok az şey bilinmektedir. Geleneksel olarak Teselya'dan Aiol'lular tarafından kolonileştirildiği ve daha sonra Atina'dan İyonyalılar tarafından yeniden kolonileştirilmiştir. Seriphos MÖ 480'de Salamis'teki Yunan müttefik filosuna katılmak üzere bir pentekonter [Yunan Kadırgası] göndermiş ve 451/0'da Delian Birliği'ne iki yetenek ödeme yapmıştır. Ayrıca Herodot [3.46], Yunanlıların İkinci Pers istilasını yenmek için Salamis'teki çabalarına bir pentakonter katkıda bulunduğunu kaydeder.

Efsaneye göre Perseus ve annesi Danae, Argos'tan Seriphos'a sığınmış ve Seriphos kralı Polydektes'in isteği üzerine Perseus Gorgon'u öldürmüştür. Aelian, Perseus'un Medusa başıyla adaya döndüğünde o kadar bitkin ve uykuya muhtaç olduğunu, Zeus'un kendisini uyanık tutan kurbağaları susturduğunu kaydeder.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_87A (8).jpg