Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Cevaplandı Sikkelerin Anlamları

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Mcss

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba iyi akşamlar, sitenizde paylaşmış olduğunuz birkaç sikke hakkında bilgi almak istiyorum. Aynı döneme ait olmadıkları için konuyu nerede açacağımı bilemedim, yanlış yerde açtıysam affınıza sığınırım.
Öncelikle bildiğim kadarıyla-profesyonel mesleğim tarih üzerine değil amatör bir araştırmacıyım, bilgilerim hatalı olabilir- ekteki görsellerde arka yüzde görülen tapınak bu gün kayıp, donuktaş tapınağıyla ilişkilendirilse ne yazıkki kesin olarak bilinemiyor. Üstelik görece daha az bulunan bir sikke, pers dönemine ait olan aslanın boğaya saldırışı-mitra dinine atıf- kadar sembolik değil örneğin. Ancak çeviriyi yanlış bilmiyorsam bahsedilen yapı Kilikya’nın en büyük mabedi. Dönem şartlarında Kilikya Roma İmparatorluğunun en zengin ve güzel bölgelerinden biri. Bu bahsedilen tapınağın az sayıda sikkede geçmesinin sebebi nedir? Sikkelerdeki yazıların çevirileri nelerdir. Belki uzmanı değilsiniz ancak sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir.
Umarım yazdıklarımda bir hata yapmamışdır, yaptıysam tekrardan özür dilerim.
Kıymetli vaktiniz ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
IMG_0520.jpeg
IMG_0521.jpeg

IMG_0519.jpeg

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Ancak çeviriyi yanlış bilmiyorsam bahsedilen yapı Kilikya’nın en büyük mabedi. Dönem şartlarında Kilikya Roma İmparatorluğunun en zengin ve güzel bölgelerinden biri. Bu bahsedilen tapınağın az sayıda sikkede geçmesinin sebebi nedir? Sikkelerdeki yazıların çevirileri nelerdir. Belki uzmanı değilsiniz ancak sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir.

Merhaba iyi akşamlar. Öncelikle müsadenizle ufak bir detay belirtmek istiyorum. Arkeolog/ekspertiz adı altında açılmış olan facebook gruplarında tarafımca hazırlanmış konular kaynak gösterilmeden sayfa sahipleri tarafından kendi hazırladıkları içerikler gibi veya taraflarına sorulan antik sikke sorularının cevapları tarafımdan alındıktan sonra sanki kendileri cevap veriyor algısı yaratarak kişileri kandırdıkları için detaylı olarak antik sikkeler hakkında detay paylaşmıyorum[Bu şahıslar tespit edildiği zaman ilgili CMK/FSEK ilgili maddeleri gereğince taraflarına suç duyurusu yapılıyor]. Samimiyetinize inanarak sorunuza cevap vereceğim. Üstteki açıklamamı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Paylaştığınız örnek antik sikkeler Tarsus antik kentine aittir.
İlk görseldeki sikke küçük sezarlar Commodus ve kardeşi Annius Verus'a ait. Diğer iki sikke Commodus'a aittir.

Örn. 1 Commodus: ΤΑΡCΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩC ΔΙC ΝΕΩΚΟΡΟΥ ΚΟΜΟΔЄΙΟC
ΤΑΡCΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩC
[Tarsou Metropoleos: Tarsus Metropolü] ΔΙC ΝΕΩΚΟΡΟΥ [İkinci kez / İki kez Neokoros - İlki imparator Hadrian tarafından kente verilmiştir] ΝΕΩΚΟΡΩ [NEOKORO] - ΝΕΩΚΟΡΟΥ [NEOKOROU] - NЄΩKOPΩN [NEOKORON]: Neokoros ünvanı imparator tarafından verilen imparatorluk propagandasıdır ve imparatorluk kültüne ait bir tapınağın koruyucusunu belirtir. Bu ünvan sayesinde antik kent yarışmalar ve festivaller düzenleyebilir ve imparatoru onurlandırabilir.

img_0521-jpeg.66013

Antik sikkenin ön yüzünde [son sikke üzerinde de aynı şekilde] imparator Commodus demiourgos yani zanaatkarların tipik giysisini giymiş olarak gösteriliyor. Tarsos'ta bir grup şehir yetkilisi vardı ve özel görev kıyafetleri giyiyorlardı. Bu onur birçok Roma imparatoruna verilmiştir ve örnek antik sikke üzerinde Commodus'un bu tören kıyafetleriyle süslenmiş olduğunu görüyoruz. Diğer bazı imparatorlar gibi Commodus'un da şehri ziyareti sırasında onların saflarına dahil edildiği antik sikke üzerinde görülüyor. İmparatorluk kültü'ne ait tapınağın ortasında yer alan ΚΟΜΟΔЄΙΟC - Komodeios lejantı ise Kommodeios festivalinin bu tapınağın onuruna düzenlendiğini belirtir.

Tarsus antik kentindeki tapınaklar Hadrianus zamanından Commodus dönemine kadar antik sikkeler üzerinde görülür. Tarsos, MS 130'dan kısa bir süre sonra, Hadrianus döneminde Kilikya'da Neokoros ünvanını alan ilk kenttir. Hadrianus kültüne adanan ilk tapınak Hadrian antik sikkelerinde görülür. İkinci bir imparatorluk tapınağı, 191'den önce, Commodus'a adanmıştır ve antik sikkeler üzerinde bu tapınak görülür. Tarsus'un üçüncü neokoria'sı MS 253-260 civarında Valerian ve Gallienus tarafından bağışlanmıştır. Commodus Tarsos antik kentini, baş tanrısı Herkül olduğu için onurlandırıyordu çünkü Commodus kendisinin Herkül'ün reenkarnasyonu olduğuna inanmaya başlamış kafayı yemişti. Bahsettiğiniz tapınağın kesin olarak kime ait olduğu sizinde belirttiğiniz gibi belli değildir. Diğer sikkeler hakkında açıklamaları ilerleyen saatlerde konu içerisine eklerim takip ederseniz.

Mcss

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle teşekkür ederim,
Yaşadığınız durum için üzüldüm. Emeğinizin başka şahıslar tarafından kullanılması sebebiyle detaylı bilgi paylaşmamanızı elbette anlıyorum, haklı kararınıza saygı duyuyorum. Son mesajınızda dediğiniz gibi eğer devam ederseniz çok mutlu olurum.
Vaktiniz ve uğraşınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Öncelikle teşekkür ederim,
Yaşadınız durum için üzüldüm. Emeğinizin başka şahıslar tarafından kullanılması sebebiyle detaylı bilgi paylaşmamanızı elbette anlıyorum, haklı kararınıza saygı duyuyorum. Son mesajınızda dediğiniz gibi eğer devam ederseniz çok mutlu olurum.
Vaktiniz ve uğraşınız için teşekkürler.

Ön yüz lejant; ΑΥΤ ΚΑΙ Μ ΑΥΡ ΚΟΜΟΔΟC CЄ : İmparator Sezar Marcus Aurelius Komodos [Commodus] Saygıdeğer/Augustus.

AYT:
ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ-AUTOKRATOR - İmparator
KAI
: Kaisar/Caesar - Sezar
M:
Marcus
AYP
: Aurelius
ΚΟΜΟΔΟC: Komodos
CЄ/CЄB:
Sebastos - Augustus/Saygıdeğer

img_0521-jpeg.66013

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
img_0519-jpeg.66011

Ön yüz; ΑΥΤ ΚΑΙС ΑΥΡ ΚΟΜΟΔΟС СЄΒ : Αutokrator [ΑΥΤ] Kaisar/Caesar [ΚΑΙС] Komodos Sebaste [СЄΒ]: İmparator Sezar Commodus Saygıdeğer/Augustus.

KOINON KIΛIKIAC - Koinon Kilikias: Kilikya Koinon'u
ΔΙС ΝЄΩΚΟΡΟΥ : İkinci kez/İki kez Neokoros [Sikke üzerindeki gösterilen iki tapınaktan biri buna atıftır, ikincisinin Commodus tarafından Tarsus'a verildiğini belirtir-ilki Hadrian].
ΑΔΡ-Hadrian ΚΟΜΟΔΙΑΝΗС: Komodianes ΤΑΡ[Tarsus] ΜΗΤΡΟΠΟΛЄΩС [Mertropolis] : Tarsus Metropolisi.

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Ön yüzdeki lejant KOPOI CEBACTOV [KOROI SEBASTOU] iki figürün Romalı Augustus'un yani Marcus Aurelius'un oğulları olduğunu gösterir. Arka yüz; üstte ΚΟΙΝΟC ΚΙΛΙΚΙAC ortada TAP-COY altta MHTPOΠOΛЄΩC: Koinon Kilikias Tarsou Metropoleos: Kilikya Koinon'u Tarsus Metropolü. Sikke imparator Marcus Aurelius döneminde darb edilmiştir. Bu sikke darb edildiği MS 166-168'de Commodus 4/5 kardeşi Annius Verus ise max. üç yaşında. Annius Verus 169 ya da 170 yılında henüz çocukken ölmüştür.

img_0520-jpeg.66012

Mcss

Kayıtlı Kullanıcı
Yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Gerçekten çok bilgilendirici oldu, nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum hocam.