Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Cevaplandı Sikkelerin dönemi ve tarihi hakkında bilgi almak istiyorum.

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

cappadox

Kayıtlı Kullanıcı
PHOTO-2024-05-18-23-56-45.jpg
PHOTO-2024-05-18-23-55-14.jpg
PHOTO-2024-05-18-23-55-14 2.jpg
PHOTO-2024-05-18-23-56-45 2.jpg

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Kapadokya krallığı MÖ 52-42 Ariobarzanes III Eusebes Philoromaios. Diğer sikke Roma dönemi. Ön yüz net olarak paylaşın. Fiyat konusunda destek sağlamıyoruz.

AGESİLAOS ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

cappadox

Kayıtlı Kullanıcı
eline sağlık ustam diğer sikkenin
Kapadokya krallığı MÖ 52-42 Ariobarzanes III Eusebes Philoromaios. Diğer sikke Roma dönemi. Ön yüz net olarak paylaşın. Fiyat konusunda destek sağlamıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 68528
eline sağlık ustam bilgi için teşekkürler dediğin diğer fotonunda resmini tekrar çekip göndereceğim konu altına zaten çok yakın yerden çıktı birbirine. Dediğin bilgilerle araştırma yaptım antik harita ve sikkelerin nerede basıldığı ve hangi bölgelerde kullanıldığına dair sikkenin nerede basıldığı ve nerelerde kullanıldığını bilmek fazlasıyla memnun etti beni bilgi açısından.

cappadox

Kayıtlı Kullanıcı
Birde bu coin archives vb sitelerdeki fiyatlar ne kadar gerçeği yansıtıyor sadece bir bilgi olarak soruyorum. Hatta sitenizde var mı tam olarak bilmiyorum ama antik bir paranın nadirliğini belirleyen faktörler genel olarak nedir. Mesela metalin cinsi kralın popülerliği ve üretim adedinden başka nelere dikkat etmemiz gerekir. Elimizdeki paranın değerini ne kadar bir yıpranma payı büyük derecede etkiler ?

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Birde bu coin archives vb sitelerdeki fiyatlar ne kadar gerçeği yansıtıyor sadece bir bilgi olarak soruyorum. Hatta sitenizde var mı tam olarak bilmiyorum ama antik bir paranın nadirliğini belirleyen faktörler genel olarak nedir. Mesela metalin cinsi kralın popülerliği ve üretim adedinden başka nelere dikkat etmemiz gerekir. Elimizdeki paranın değerini ne kadar bir yıpranma payı büyük derecede etkiler ?

Çeşitli sitelerde antik sikkenin eni, boyu, çapı gibi ölçüler verilerek yazılmış saçma sapan bilgiler ve 10.000 $ - 5000$ paha biçilemez antik sikke gibi yazılmış hayali fiyatlar ayrıca okuyucuyu aldatmaya yönelik kopyala yapıştır olarak hazırlanmış asparagas bilgiler mevcuttur. Bu tip bilgilere maddi manevi mağdur olmamak adına itibar etmeyiniz.

Antik sikkelerin nadirliği çapı boyu ve gramajı ile değil;
Antik sikkenin popüler talebi ve nadirliği
Antik sikkenin ünlü bir tarihsel kişiyle bağlantısı

Antik sikkenin sanatsal stili ve Antik sikkenin bilinen bir gravürcüsü ve antik sikkenin genel tarihi önemine göre değerlendirilir.

Bahsettiğiniz yurt dışı satış yapılan sitelerde elli tane film çeviriyorlar. Antik sikkelerin fiyat konusu çok farklı ve binlerce örnekle ispatlı bir şekilde konuşulacak çok uzun bir konudur. Örneğin yurt dışı 50 $ satılan bir bizans M harfli sikke farklı bir sitede satış fiyatı 2000 $. Yazılan 2000 $ antik sikkenin ederi budur demek değildir. Sizde 5000 $ yazın ama alan olmayacaktır. Bunlar gibi binlerce film var sektörde. İlave olarak yurt dışı fiyatları ülkemizi ilgilendirmediği gibi ülkemizde antik sikke alım ve satımı yasal değildir. Bu tip antik sikke fiyat değerlendirmelerini ülkemizde müzeler belirlemektedir.

cappadox

Kayıtlı Kullanıcı
Çeşitli sitelerde antik sikkenin eni, boyu, çapı gibi ölçüler verilerek yazılmış saçma sapan bilgiler ve 10.000 $ - 5000$ paha biçilemez antik sikke gibi yazılmış hayali fiyatlar ayrıca okuyucuyu aldatmaya yönelik kopyala yapıştır olarak hazırlanmış asparagas bilgiler mevcuttur. Bu tip bilgilere maddi manevi mağdur olmamak adına itibar etmeyiniz.

Antik sikkelerin nadirliği çapı boyu ve gramajı ile değil;
Antik sikkenin popüler talebi ve nadirliği
Antik sikkenin ünlü bir tarihsel kişiyle bağlantısı

Antik sikkenin sanatsal stili ve Antik sikkenin bilinen bir gravürcüsü ve antik sikkenin genel tarihi önemine göre değerlendirilir.

Bahsettiğiniz yurt dışı satış yapılan sitelerde elli tane film çeviriyorlar. Antik sikkelerin fiyat konusu çok farklı ve binlerce örnekle ispatlı bir şekilde konuşulacak çok uzun bir konudur. Örneğin yurt dışı 50 $ satılan bir bizans M harfli sikke farklı bir sitede satış fiyatı 2000 $. Yazılan 2000 $ antik sikkenin ederi budur demek değildir. Sizde 5000 $ yazın ama alan olmayacaktır. Bunlar gibi binlerce film var sektörde. İlave olarak yurt dışı fiyatları ülkemizi ilgilendirmediği gibi ülkemizde antik sikke alım ve satımı yasal değildir. Bu tip antik sikke fiyat değerlendirmelerini ülkemizde müzeler belirlemektedir.
Biliyorum Türkiye de müzayede vb şeylerin yasal olmadığını sadece söylediğin gibi yurt dışında çok absürt fiyatlandırma ve aynı paranın siteler arasındaki uçuk fiyatlandırmaları dikkatimi çekti. Şahsen yurt dışında antik sikkelerin müzayede fiyatının veya gerçek değerinin belirli bir standart çerçevesinde ilerlediğini düşünüyordum. Yanılmışım demek ki.

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Biliyorum Türkiye de müzayede vb şeylerin yasal olmadığını sadece söylediğin gibi yurt dışında çok absürt fiyatlandırma ve aynı paranın siteler arasındaki uçuk fiyatlandırmaları dikkatimi çekti. Şahsen yurt dışında antik sikkelerin müzayede fiyatının veya gerçek değerinin belirli bir standart çerçevesinde ilerlediğini düşünüyordum. Yanılmışım demek ki.

Belirli bir standart için üstteki mesajımda yazmış olduğum 4 etkenin antik sikke üzerinde olması gerekiyor nadirlik ve değerli sınıfında olması için. Örneğin bir altın aureus'un satış fiyatına 3000 euro diyelim diğer tarafta ise bir Roma dönemi bronz sikke 300.000 dolara satılıyor. Antik sikkelere maden odaklı bakmamak gerekiyor.

cappadox

Kayıtlı Kullanıcı
üstadım birde paraların boyutları zamanında neye göre belirleniyordu. Mesela halk arasında bit para diye anılan 1 kuruş veya daha küçük boyutlarda olan para da var yeni 5 tl den çok daha büyük sikkeler de var. Benim şahsi düşüncem o dönemin şehir veya krallıklarının gücü ile doğru orantılı olarak boyut ağırlık ve metalin cinsi değişiyordu. Tabiki sizinde dediğiniz gibi günümüzde nadirliği daha ön planda cinsinden boyutundan metalinden farklı olarak.

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
üstadım birde paraların boyutları zamanında neye göre belirleniyordu. Mesela halk arasında bit para diye anılan 1 kuruş veya daha küçük boyutlarda olan para da var yeni 5 tl den çok daha büyük sikkeler de var. Benim şahsi düşüncem o dönemin şehir veya krallıklarının gücü ile doğru orantılı olarak boyut ağırlık ve metalin cinsi değişiyordu. Tabiki sizinde dediğiniz gibi günümüzde nadirliği daha ön planda cinsinden boyutundan metalinden farklı olarak.

Stater - Altın
Hekte - Altın
Aureus - Altın
Solidus - Altın
Hyperpyron - Altın [Çukur altın Bizans sikkesi]
Tremissis - Altın
Tetradrahmi - Gümüş
Denerius - Gümüş
Sestertius - Gümüş - büyük bronz.......
Liste uzar gider. Hepsinin farklı gramajı ve boyutları vardır. Dolaşımda olan altın sikkeler olduğu gibi aynı zamanda hatıra olarak sınırlı sayıda statüsü yüksek kişilere verilmek üzere aynı kategoride darb edilmiş olan altın sikkelerde mevcuttur. Altın kolay bulunan bir maden değildir. O yüzden her antik kent altın sikke darb edemez. Mesela Kapadokya krallığında altın antik sikke darbı yoktur. Antik sikkeleri gümüş Tetradrahmi ve Drahmi olarak darb edilmiştir.