Antik Sikkeler Nümzimatik

Thera Adası Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
Thera [Θήρα] Adası

Antikk Sikkeler Nümizmatik.jpg


Antik dönem ismi Thera [Θήρα] olan ada, Ege Denizi'nde, Kiklad Adaları grubunun en güneydeki günümüz Santorini [Σαντορίνη] adasıdır.

Adanın güneydoğu kıyısına hakim olan Mesa Vouno [Μέσα Βουνό] tepesi üzerine kurulan antik Thera [Θήρα] kenti MÖ 8. yüzyılda Dorlar tarafından kurulmuştur.

Herodot, Santorini'nin Sparta'dan, Kadmos'un torunu ve Oepidus'un torununun torunu Autesion'un oğlu kral Theras tarafından kolonize edildiğini belirtir

Peloponnesos savaşının başlangıcında Thera, birinci Atina ittifakı'na katılmak zorunda kalır. Atinalıların M.Ö. 404'te Aigos Potami [Αἰγὸς Ποταμοί] deniz savaşında yenilmesinden sonra Sparta'nın etkisi altına girmiştir.

MÖ 1650-1450 yılları arasında volkan Minos Patlaması adı verilen püskürmeyle kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanı deniz altında kalmıştır.

Adanın darb etmiş olduğu antik sikkelerin ön yüzünde zıt yönlerde yüzen iki yunus tasviri bulunan yazıtsız arkaik Stater sikkeleri mevcuttur. Antik kentin darphanesi kısa bir süre antik sikke darbı yapmıştır, çünkü adanın para ihtiyacı Aegina [Αίγινα] adasının darb etmiş olduğu Stater sikkeler tarafından karşılanmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Thera [Θήρα] adasında darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
1089356.jpg
3485534.jpg
antik sikkeler nümizmatik (1).jpg
antik sikkeler nümizmatik (3).jpg
antik sikkeler nümizmatik (6).jpg
antik sikkeler nümizmatik (7).jpg
antik sikkeler nümizmatik (8).jpg