Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Trakya Deultum Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmaktadır.
Kaynak gösterilmeden site içeriğinin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Deultum [Δεβελτός], günümüz Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Burgaz ilinde, Debelt köyü bölgesinde bulunan antik bir şehir ve piskoposluk merkezidir. Develtos [Δεβελτός] olarak da bilinmektedir. MÖ 7. yüzyılda Apollonia Pontica'nın bir ticarethanesi olarak kurulmuştur. MÖ 6. yüzyıldan 4. yüzyıla kadar Trakyalılar ve Yunanlılar arasında önemli bir ticaret yeri olarak hizmet etmiştir. Antik kents MS 46'da Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş ve Trakya eyaletinin bir parçası olmuştur. Deultum Roma Kolonisi, imparator Vespasian'ın hükümdarlığı sırasında, Roma İmparatorluk ordusunun en eski lejyonlarından olan Augustus sekizinci Lejyonu'nun gazileri tarafından kurulmuştur. Antik kent ismi imparator Vespasian tarafından Colonia Flavia Pacensis Deultum veya Colonia Flavia Pacis Deultensium olarak değiştirilmiştir.

Antik kentin darb etmiş olduğu antik sikkelerin üzerinde görülen kısaltma C F P D lejantları Colonia Flavia Pacensis Deultum isminin kısaltmasıdır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D2 (1).jpg