The title of the page

1000 Yıllık Viking Sikkeleri Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Danimarka'nın kuzeybatısındaki bir Viking kalesi yakınında 1000 yıldan daha eski olduğuna inanılan yaklaşık 300 gümüş sikke bulundu. Arkeologlara göre, 980'lere kadar uzandığına inanılan hazine, Danimarka, Alman ve Arap sikkelerinin bir karışımını içeriyor.

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Birbirinden çok da uzak olmayan iki noktada bulunan nadide hazine, bir mısır tarlasında metal arama yapan genç bir kız tarafından gün ışığına çıkarıldı. Eserlerin sergileneceği Kuzey Jutland müzesinin müdürü Lars Christian Norbach, buluntuların kral Harald Bluetooth tarafından inşa edilen kaleyle aynı döneme ait olduğunu ve Vikinglerin tarihi hakkında daha fazla fikir sunacağını söyledi. Norbach ayrıca bulunan antik sikkelerin vikinglerin savaşlar sırasında gömecekleri hazine ile aynı dönemde yanan kale arasında bir bağlantı olabileceğini söyledi.

antik sikkeler nümizmatik 1.jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.