Antik Sikkeler Nümzimatik

4 Kilogram Altın Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Bulgaristan'daki en büyük altın antik sikke hazinesi, Razgrad yakınlarındaki Roma antik kenti Abritus'ta bulundu.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg


Toplam ağırlığı 4 kilo olan 835 adet Solidus kategorisinde olan altın sikkeler 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Antik sikkeler Konstantinopolis, Ravenna, Antakya ve Selanik'te darb edilmiştir. Antik sikkelerin ne kadar iyi korunduğu göz önüne alındığında, bunların bir devlet hazinesinin parçası olduğuna inanılıyor. Antik sikke hazinesi, şehre yapılan saldırılarda saklı kalmış ve böylece nesiller boyu korunmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg


Abritus antik kenti MS 1. yüzyılda Romalılar tarafından eski bir Trakya yerleşiminin kalıntıları üzerine kurulmuştur. Şehir stratejik olarak önemli ticaret yolları boyunca konumlandırılmıştı, bu da onun genişlemesine ve büyük bir şehir merkezine dönüşmesine izin verdi. Abritus, MS 251'de Roma İmparatorluğu ile işgalci Gotlar arasında gerçekleşen Abritus Savaşı nedeniyle tarihi önem kazanmıştır. Savaşta Roma imparatoru Trajan Decius 30.000 kişilik bir orduya komuta etmesine rağmen Gotlara yenildi. Büyük oğlu ve ortak imparator Herenius Etrüsk ile birlikte savaşta can verdi.

Abritus'un refahı, şehri güçlendiren ve etrafını saran heybetli bir kale duvarı inşa eden Roma imparatoru I. Büyük Konstantin döneminde de devam etmiştir. Bu duvarlar 35 muharebe kulesinden oluşuyordu ve kalınlığı 3 metreye, toplam uzunluğu ise 1400 metreye ulaşıyordu. Siperlerle birlikte 12 metre yüksekliğe ulaşan surlar, çevredeki araziye uyum sağlayacak şekilde tasarlandı. 5. ve 6. yüzyıllarda şehrin önemi daha da arttı. Abritus, Roma'nın İkinci Moesia eyaletinin en büyük yedi kentinden biri olmuştur.