The title of the page

Abonuteichos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,946
Beğeni
9,798
Abonuteichos [Ἀβώνου τεῖχος] Antik KentiAntik dönem ismi Abonuteichos/Abonouteikhos [Ἀβώνου τεῖχος] olan antik kent Paphlagonia bölgesi’nde günümüz Kastamonu/İnebolu ilçesidir. Roma imparatorları Antoninus Pius ve Lucius Verus dönemlerinde antik kent ismi İonopoliton [Ἰωνοπολιτῶν] olarak değişmiştir. İnebolu ismi İonopoliton [Ἰωνοπολιτῶν] isminden gelmektedir.

Roma dünyasında büyük ve etkili bir külte sahip olmuş olan Glykon [Γλύκων] kültünün kurucusu olan sahte peygamber Abonuteikhoslu Aleksandros [Ἀλέξανδρος ὁ Ἀβωνοτειχίτης] veya Paflagonyalı Aleksandros olarak bilinen mistik kahin Abonouteikhos / İnebolu [Ἀβώνου τεῖχος] antik kentinde doğmuştur. Glykon [Γλύκων] kültü Abonuteikhos [İnebolu] antik kentinde sahte peygamber Aleksandros tarafından oluşturulmuş antik bir Yılan tanrısıdır.Sahte peygamber Aleksandros, Makedonya'dan Kalkedon'a [İstanbul / Kadıköy] gidip burada bulunan Apollon tapınağının altına oluşturacakları kültten ve Tanrının Abonuteikhos'ta [İnebolu] ortaya çıkacağından bahseden kendi hazırlamış olduğu tunç tabletleri gizlice gömmüştür, daha sonra bu tabletlerin bulunmasını ve ününün başta Abonuteikhos [İnebolu] olmak üzere tüm Roma'ya yayılmasını sağlamıştır. Bu olayları haber alan Abonuteikhos [İnebolu] halkı şehirde bir Apollon Tapınağı inşa etmeye başlamışlardır.

Abonuteikhos [İnebolu] / İonopolis, Roma eyaleti olan Paphlagonia'nın başkenti Gangra'ya bağlı bir piskoposluk merkezine de dönüşmüştür.

İonopolis'li Petronius/Πετρώνιος [İznik Konsili]
İonopolis'li Diogenes/Διογένης [Efes Konsili]
Niketas/Νικήτας İonopolis piskoposu ve Büyük Orphanotropheion'un chartoularios'u. Orphanotrophos [ὀρφανοτρόφος] Bizans dönemi ünvandır.
John İonopolis piskoposu.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Abonuteichos [Ἀβώνου τεῖχος] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
İlginç bir hikaye ve yılan 🐍 antik dünya tam bir masallar diyariymis
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.