Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Abonuteichos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341

Abonuteichus - Abonuteichos [ΑΒΩΝΟΥΤΕΙΧΟΣ] - Ionopolis Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AB23X.jpg

Antik dönem ismi Abonuteichos-Abonouteikhos [ΑΒΩΝΟΥΤΕΙΧΟΣ] olan antik kent Paphlagonia bölgesi’nde günümüz Kastamonu-İnebolu ilçesidir. Roma imparatorları Antoninus Pius ve Lucius Verus dönemlerinde antik kent ismi Ionopolis [ΙΩΝΟΠΟΛΙΣ] olarak değişmiştir. İnebolu ismi Ionopolis [ΙΩΝΟΠΟΛΙΣ] isminden gelmektedir.
Roma dünyasında büyük ve etkili bir külte sahip olmuş olan Glykon [Γλύκων] kültünün kurucusu olan sahte peygamber Abonuteikhoslu Aleksandros [ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΑΒΩΝΟΤΕΙΧΙΤΗΣ] veya Paflagonyalı Aleksandros olarak bilinen mistik kahin Abonouteikhos-İnebolu [ΑΒΩΝΟΥΤΕΙΧΟΣ] antik kentinde doğmuştur. Glykon [Γλύκων] kültü Abonuteikhos [İnebolu] antik kentinde sahte peygamber Aleksandros tarafından oluşturulmuş antik bir Yılan tanrısıdır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

Sahte peygamber Aleksandros, Makedonya'dan Kalkedon'a [İstanbul-Kadıköy] gidip burada bulunan Apollon tapınağının altına oluşturacakları kültten ve Tanrının Abonuteikhos'ta [İnebolu] ortaya çıkacağından bahseden kendi hazırlamış olduğu tunç tabletleri gizlice gömmüştür, daha sonra bu tabletlerin bulunmasını ve ününün başta Abonuteikhos [İnebolu] olmak üzere tüm Roma'ya yayılmasını sağlamıştır. Bu olayları haber alan Abonuteikhos [İnebolu] halkı şehirde bir Apollon Tapınağı inşa etmeye başlamışlardır.
Abonuteikhos [İnebolu] - İonopolis, Roma eyaleti olan Paphlagonia'nın başkenti Gangra'ya bağlı bir piskoposluk merkezine de dönüşmüştür.

İonopolis'li Petronius/Πετρώνιος [İznik Konsili]
İonopolis'li Diogenes/Διογένης [Efes Konsili]
Niketas/Νικήτας İonopolis piskoposu ve Büyük Orphanotropheion'un chartoularios'u. Orphanotrophos [ὀρφανοτρόφος] Bizans dönemi ünvandır.

John İonopolis piskoposu.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Abonuteichos [ΑΒΩΝΟΥΤΕΙΧΟΣ] antik kentinde darb edilmiş olan antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ABX3 (11).jpg
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
81
Beğeni
262
İlginç bir hikaye ve yılan 🐍 antik dünya tam bir masallar diyariymis