The title of the page

Abydos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Abydos [ Ἄβυδος ] Antik KentiAntik dönem ismi Abidos - Abydos [ Ἄβυδος ] olan antik kent günümüz Çanakkale / Nara burnunda Çanakkale Boğazı’nın [Hellespontos] en dar yerinde, Asya ile Avrupa arasındaki geçişin en kolay olduğu noktada bulunmaktadır.M.Ö.VII. yüzyılda kendilerine yeni bir ticaret merkezleri arayan Miletoslular Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kendi kolonileri haline getirmişlerdir. M.Ö.513’de Pers Kralı Darius İskit seferinden sonra Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kendi topraklarına katmıştır. Atinalılar ile Spartalılar arasındaki Peleponnes savaşları sırasında Spartalı komutan Lysandros, Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini Spartaya bağlı bir eyalet merkezi haline getirmiştir.

Büyük İskender Asya Seferi sırasında ordularını Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentinden geçirmiştir. Böylece şehir Makedonya hakimiyetine girmiş, daha sonra Roma’nın desteği ile Anadolu’da genişleyen Bergama Krallığına bölge bağlandığında V.Philippos Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kuşatma altına almış, şehirleri için savaşan Abydos [ Ἄβυδος ] yenilince şehir düşmüştür. Kendisine karşı direndiği için Philippos Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini cezalandırarak yakıp yıkmıştır.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Numizmatik alanında tüm sunumlar bilgilendirmeler birbirinden kaliteli ve güzel
antik sikkeler çeşitlilik ve kıymetli madeni emtia yönünden en üst seviyede beyan ediliyor
Tüm emekleriniz için çok teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.