Antik Sikkeler Nümzimatik

Abydos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,522
Beğeni
12,124
Abydos Antik Kenti

Antik dönem ismi Abidos - Abydos [ Ἄβυδος ] olan antik kent günümüz Çanakkale / Nara burnunda Çanakkale Boğazı’nın [Hellespontos] en dar yerinde, Asya ile Avrupa arasındaki geçişin en kolay olduğu noktada bulunmaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_aby1.jpg


Troas bölgesi Abydos antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde stephanos giyen Artemis'in büstü.

Arka tip defne çelengi içinde kanatları açık Kartal tasviri. Kartalın önünde sağda güneş tanrısı Helios'un başı üstünde güneş tasviri.

Kartalın üzerinde antik kentin ismi ABYΔHNΩN - ABYDENON lejantı.

Kartalın altında sikke darbından sorumlu Magistrate'nin ismi IΦIAΔOY - IPHIADOU lejantı. [İphiades]

M.Ö.VII. yüzyılda kendilerine yeni bir ticaret merkezleri arayan Miletoslular Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kendi kolonileri haline getirmişlerdir. M.Ö.513’de Pers Kralı Darius İskit seferinden sonra Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kendi topraklarına katmıştır. Atinalılar ile Spartalılar arasındaki Peleponnes savaşları sırasında Spartalı komutan Lysandros, Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini Spartaya bağlı bir eyalet merkezi haline getirmiştir.

Büyük İskender Asya Seferi sırasında ordularını Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentinden geçirmiştir. Böylece şehir Makedonya hakimiyetine girmiş, daha sonra Roma’nın desteği ile Anadolu’da genişleyen Bergama Krallığına bölge bağlandığında V.Philippos Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini kuşatma altına almış, şehirleri için savaşan Abydos [ Ἄβυδος ] yenilince şehir düşmüştür. Kendisine karşı direndiği için Philippos Abydos [ Ἄβυδος ] antik kentini cezalandırarak yakıp yıkmıştır.