Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Abydos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Antik dönem ismi Abydos [ΑΒΥΔΟΣ] olan antik kent günümüz Çanakkale - Nara burnunda Çanakkale Boğazı’nın [Hellespontos] en dar yerinde, Asya ile Avrupa arasındaki geçişin en kolay olduğu noktada bulunmaktadır. Abydos'tan ilk kez İlyada'da Truva müttefikleri arasında bahsedilmiştir. Strabon'un anlattığına göre başlangıçta Abydos [ΑΒΥΔΟΣ] bir Trakya kentiydi, ancak daha sonra MÖ 700 civarında Lidya kralı Gyges'in izniyle Miletliler tarafından kolonileştirilmiştir.

Troas bölgesi Abydos antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde Artemis büstü. Arka tip defne çelengi içinde kanatları açık Kartal tasviri. Kartalın önünde sağda güneş tanrısı Helios'un başı üstünde yıldız tasviri. Kartalın üzerinde antik kentin ismi ABYΔHNΩN - ABYDENON lejantı.
Kartalın altında sikke darbından sorumlu Magistrate'nin ismi IΦIAΔOY - IPHIADOU lejantı. [İphiades].

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_aby.jpg