Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Achaean Birliği Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Achaean [Akha] Birliği - ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΩΝ ΑΧΑΙΩΝ


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Peloponnesos'un [Mora] kuzey kıyısında yer alan Achaia, Sikyon ve Elis arasında dar bir bölgeydi. Achaean [Akha] Birliği, antik Yunanistan'daki Achaea bölgesinin antik kentlerinin MÖ 3. yüzyıldan kalma konfederasyonudur. Kuzey Mora Yarımadası'ndaki 12 Akha [Achaean] şehri, MÖ 4. yüzyılda kendilerini Korint Körfezi'nden gelen korsan baskınlarına karşı korumak için bir birlik örgütlemişti, ancak bu birlik Büyük İskender'in ölümünden sonra dağılmıştır. Hayatta kalan 10 şehir, MÖ 280'de ittifaklarını yeniledi ve Helenistik Dönemin Yunan devlet adamı, yetenekli bir diplomat ve gerilla savaşçısı olan Sikyonlu Aratos'un önderliğinde birlik, Aratos'un şehrinin ve daha sonra Akha [Achaean] olmayan diğer şehirlerin eşit şartlarda dahil edilmesiyle güç kazanmıştır.

Birliğin faaliyeti başlangıçta Makedonların sınır dışı edilmesi ve Mora Yarımadası'nda Yunan yönetiminin yeniden tesis edilmesi üzerinde yoğunlaştı. Bunun MÖ 228 civarında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından, Achaea, Mora Yarımadası'nı da kontrol etmeyi amaçlayan Sparta kralı III. Kleomenes'in saldırıları karşısında tamamen parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Sparta tehdidine karşı koymak için Aratos, Makedonya ile ittifak kurdu ve Makedonyalı Antigonos III Doson ve birlikleri Sparta'yı bastırarak onu bir Makedon müttefiki haline getirdi ve Makedonya'nın Yunanistan üzerindeki hakimiyetini tazeledi.

İkinci Makedonya Savaşı'nda Achaea, Makedonya'ya karşı bir ittifak içinde Roma'ya katıldı [198] ve bu yeni politika, Mora'nın neredeyse tamamının Akha Birliği'ne dahil edilmesine yol açtı. Ancak ligin başarısı sonunda hem Sparta [192'de birliğe dahil edilmişti] hem de yayılmacı Roma ile sürtüşmeye yol açtı ve MÖ 146'da birlik ile Roma arasında savaş çıktı. Roma kısa sürede galip geldi ve 146 yılında Akha Birliği'ni feshetti. Ancak kısa süre sonra daha küçük bir birlik kuruldu ve Roma imparatorluk çağına kadar devam etmiştir.

MÖ 255'te tek bir generalin yerine geçene kadar Achaean Birliği'nin başında iki general [strategoi] vardı. General, birliğin ordusunun yıllık olarak seçilen başkanıydı ve belirli bir generalin hemen yeniden seçilmesi mümkün değildi. General, ligin yönetim kuruluna başkanlık ediyordu ve bu kurulun 10 üyesi de çeşitli şehir devletlerinin temsilci konseylerine ve meclislerine başkanlık ediyordu. Bu yurttaş organları general tarafından kendilerine sunulan konularda oy kullanabilirdi ve meclislerde asgari oy kullanma yaşı 30'du. Achaean Birliği'nin federal anayasasına göre, şehir devleti üyeleri, birliğin merkezi yönetimi çerçevesinde neredeyse tam özerkliğe sahipti; karar alma için yalnızca dış politika, savaş ve federal vergilerle ilgili konular generale ve kurula havale ediliyordu.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Achaean (20).jpg