Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Aelia Eudoxia Devletin Sağlığı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Aelia Eudoxia Augusta - Aelia Eudoksia


I. Valentinianus döneminde general ve konsül olan Flavius Bauto'nun kızı imparatoriçe Aelia Eudoxia. İmparator Arcadius'un yönetimi altında Doğu Roma [Bizans] İmparatorluğu'nun en güçlü figürü haline gelen hadım Konsül Eutropius'un yardımıyla Aelia Eudoxia imparator Arcadius ile evlenmiştir. Konsül Eutropius, kendi kızını imparator Arcadius ile evlendirmek isteyen imparator Arcadius'un baş danışmanı olan rakibi Rufinus'u engellemiştir. Ancak Eudoxia, Eutropius'un hakimiyetine girmekten hoşlanmadı ve 399'da onun çöküşüne yardım etmiştir. İmparatoriçe Eudoxia'nın etkisiz kocası imparator Arcadius üzerindeki en belirleyici etkisi, 9 Ocak 400'de Augusta olarak atanmasıyla başlamaktadır. İmparatoriçe Eudoxia'ya ait detalı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Aelia Eudoxia. Soldan sağa AEL EVDOXIA AVG - Aelia Eudoxia Augusta lejantı. Sikke arka yüzde zafer tanrıçası Victory [Nike] Soldan sağa SALVS REIPVBLICAE - Salus Reipublicae: Cumhuriyetin/Devletin Sağlığı [Güvenliği-Refahı] lejantı. Altta CONOB lejantı. CON Constantinople/İstanbul antik kentinin kısaltmasıdır. Darphane adının ardından, altının saflığının test edilmesini ifade eden Obryza kelimesinin kısaltması OB lejantı yer almaktadır. Obryza kelimesi ilk olarak Yunanca'da rafine edilmiş altın anlamına gelen chrysion obryzon, Latince'de ise test anlamına gelen obrussa şeklinde ortaya çıkmıştır. Testi geçen altın, ad obrussam veya ex obrussa olarak adlandırılır. Darphanenin kısaltılmış CON adından sonra OB lejantının eklenmesi, antik sikkenin metalinin saflığını kanıtlamaktadır. OB lejantından sonra herhangi bir harf mevcutsa antik kentte kaçıncı atölyede antik sikkenin darb edildiğini belirtir. Örn. €-5.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AE.jpg