Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Aelia Eudoxia Romalıların Zaferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Aelia Eudoxia Augusta - Aelia Eudoksia


Aelia Eudoxia, Doğu Roma imparatoru Arcadius'un karısıydı. 27 Nisan 395'te imparator Arcadius'un Eudoxia'yla olan evliliği Arcadius'un yozlaşmış bakanı hadım Eutropius tarafından ayarlanmıştır. İmparatoriçe Eudoxia'nın etkisiz kocası imparator Arcadius üzerindeki en belirleyici etkisi, 9 Ocak 400'de Augusta olarak atanmasıyla başlamaktadır. İmparatoriçe Eudoxia'ya ait detalı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Aelia Eudoxia. Soldan sağa AEL EVDOXIA AVG - Aelia Eudoxia Augusta lejantı. Sikke arka yüzde imparatoriçe tahtına oturmuş, kolları göğsünün önünde çaprazlanmış, üstte Tanrı'nın Eli tarafından taçlandırılıyor. Soldan sağa GLORIA ROMANORVM - Gloria Romanorum: Romalıların Zaferi lejantı. Altta Antioch/Antakya antik kentinin kısaltması ANT lejantı ve Γ - 3 lejantı. Γ - 3 lejantı antik sikkenin kaçıncı atölyede darb edildiğini belirtir. Antik sikke Antioch/Antakya antik kentinde üçüncü atölyede darb edilmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_EUD.jpg