The title of the page

Aizonai Antik Kentinde Roma Dönemi Gümüş Antik Sikkeler Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
470
Pamukkale Üniversitesi'ndeki arkeologlar, aizonai antik kenti yakınında bir derenin yanına gömülü bir su teknesinde 651 adet antik Roma gümüş sikkesi keşfetti. Devam eden küresel salgın nedeniyle ertelenen ve kısa süre önce tamamlanan projede yer alan araştırmacılar yaptıkları resmi açıklamada, bulunan antik sikkelerin 439'unun ilk kez MÖ 3. yüzyılda basılan bir tür gümüş para olan denarii olduğunu belirtti. 212 madeni para, şu anda Türkiye'nin batısında bulunan antik Yunan kenti Bergama'dan çıkan cistophori idi.

IMG_20230324_223809.jpg


Yetkililer antik sikkelerin büyük olasılıkla Roma İmparatorluğu döneminde gömüldüğü ve Augustus' hükümdarlığı zamanlarına ait olduğunu tahmin ediyorlar.

MÖ 75 ile 4 arasında değişen tarihlerde darb edilen sikkeler çoğunlukla Augustus'un benzerlerini sergiliyor, ancak diğerleri Roma imparatorları ve Julius Caesar, Marcus Brutus ve Mark Antony gibi politikacıların resimlerini sergiliyor. Eserleri araştıran müze araştırmacıları, madeni paraların çoğunun inanılmaz derecede iyi korunmuş ve çok az yıpranmış olduğunu tespit ettiler.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.