The title of the page

Akko Ptolemais Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Akko Ptolemais Antik Kenti

Antik dönem ismi Akko Ptolemais, olan antik kent Filistin bölgesindeki Kenan sahilinde eski bir liman kentidir. Günümüz Akka [Άκρα]. Kenan dilinde antik kent Akko veya Akre olarak adlandırılır. Yunan tarihçiler şehre tedavi anlamına gelen Ake [Ἄκη] derler. Yunan efsanesine göre, Herakles burada yaralarını iyileştirmek için şifalı otlar bulmuştur. MÖ 37 civarında, Romalılar, Akko adlı Helenleşmiş Fenike liman kentini fethettiler. Antik kentin ismi Ptolemy I Soter tarafından Ptolemais olarak değiştirilmiştir.

Akko, antik kenti MS 53 veya 54'te, Claudius'un saltanatının son yılı veya Nero'nun ilk yılı olan bir Roma kolonisi olan Colonia Ptolemais olarak yeniden kurulmuştur. Akko, Roma eyaletlerinde sikke basan yüzlerce şehirden birisidir. 3. yüzyılın ortalarında antik kentler kendi madeni paralarını darb etmeyi bırakmıştır. Son şehir sikkeleri imparator Gallienus'un altında darb edilmiştir ve Akko kendi sikkelerini basan son şehirler arasındadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Akko Ptolemais antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.