Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Akrai Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Akrai [Ἄκραι] Antik Kenti

antik sikkeler nümizmatik_akraı.jpg


Acrae veya Akrai [Ἄκραι], Antik Syracuse'un ilk kardeş şehirlerinden biri olan Akrai [Ἄκραι], Hyblean Dağları'ndaki Yunan kalelerinden birisidir. Sicilya'da, Syracuse'un batısında iç kesimlerde bulunann, günümüz Palazzolo Acreide kasabası.

Akrai [Ἄκραι], MÖ 663'te Sicilya topraklarına gelen Korintli kolonistler tarafından kurulan Syracuse'un [Siraküza] ilk kolonileri arasındadır. Bir tepenin zirvesine inşa edilen Akrai, saldırılması zor bir antik kentti ve inşa edildiği sırada çevredeki bölgeyi izlemek için ideal bir noktaydı. Bizanslı Stephanus yanlışlıkla burayı bir Acarnan kasabası olarak adlandırmaktadır.

Roma döneminde Akrai, stipendiariae civitates'e [haraç ödeyen topluluklar] aitti. Roma'ya vergi ödemek zorundaydı, bu da her zaman Romalılara karşı olduğunun ve Syracuse'un tarafını tuttuğu anlamına gelmektedir.

Akrai [Ἄκραι], Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra da yerleşime devam etmiş ve Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Antik kentin sonu MS dokuzuncu yüzyılda, şehrin Araplar tarafından yıkılmasıyla gelmiştir. Antik kente ait bulunmuş çok fazla sikke mevcut değildir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AKRAI (4).jpg