Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Aksum Antik Kentinde Sikkeler Ve Yüzük Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Etiyopyadaki seta samati kasabasının bazı bölümleri, 1000 yıldan fazla bir süre boyunca MÖ 750 civarında Aksum medeniyeti MS 325 ila yaklaşık 650 tarihlerinde ise Hristiyanlık etkilerinde kalmıştır. Buluntular, 4. yüzyılda Hıristiyanlığa ilk geçiş yapanlardan biri olan nispeten az bilinen Kuzey Afrika medeniyeti olan Aksum’un antik krallığına eşsiz bir ışık tuttu.

antiksikkelernumizmatik12.jpg


Arkeologlar, gömülü Beta Samati kasabasını kazarken, bazilika olarak adlandırılan Roma tarzında inşa edilmiş erken Hıristiyan kilisesini keşfettiler. Adı Etiyopya’nın Tigrinya dilinde “izleyici evi” anlamına gelen kasaba, Aksum antik kenti merkezli krallığın bir kısmını oluşturdu.

antiksikkeler numizmatik13.jpg


Aksum, Hindistan’a giden antik ticaret yolunda Kızıldeniz yakınlarındaki konumu sayesinde, MÖ 80’lerden MS 825’e kadar bölgesel bir güçtü ve İmparatorluk Roma’nın ticaret ortağıydı. Ancak adı bugün çoğu insan tarafından bilinmiyor.

Arkeolog Michael Harrower, “Yaptığımız şeylerden biri bunu değiştirmeye çalışmak diyor. Harrower, “İnsanlar Antik Mısır’ı, Antik Yunanistan’ı ve Roma’yı kapsamlı bir biçimde tanıyorlar… ama bilmedikleri şey Aksum uygarlığının antik dünyanın en güçlü ve gerçekten de en eski medeniyetlerden biri olduğu diyor.

1906’daki araştırmalar sırasında, bilim insanları Aksum Krallığındaki arkeolojik alanları araştırmışlardı, ancak Etiyopya’nın 1970’lerin ortasından itibaren 16 yıllık bir iç savaş da dahil olmak üzere karışık siyaseti, o zamandan beri arkeolojik araştırmaların düzensiz ilerlemesine neden oldu.

Yeni çalışmada, Harrower ve meslektaşları gömülü antik binaların oluşturduğu yüksek bir höyüğü kazdılar. İnsanların Beta Samati’de, Aksum öncesi dönem olarak bilinen MÖ 750 yıllarından, krallığın gizemli bir düşüşe başladığı MS 650’ye kadar varlığını sürdürdüğünü buldular. Bu durum, yerleşimin pagan dönemleri süresince, Hıristiyanlık dönemi boyunca ve yakındaki İslami krallıkların başlangıcına kadar var olduğunu gösteriyor. Bu höyükteki önemli bir keşif, 323’te İmparator Konstantin’in emriyle Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu’na yayıldığı sırada Hıristiyanlığa geçen Aksum krallığı’nda inşa edildiği düşünülen eski bir kiliseydi.