The title of the page

Alexandria Troas Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] Antik KentiAntik dönem ismi Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] olan antik günümüz Çanakkale/Ezine ilçesindeki Dalyan köyü bölgesinde bulunmaktadır.
Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] antik kenti yaklaşık 400 hektarlık [4km2] alana yayılmış durumdadır. Kent surları 8 km. uzunluğundadır. Kent milattan önce 310 yılında İskender'in komutanlarından tek gözlü Antigonos Monophtal [Αντίγονος ο Μονόφθαλμος] tarafından kurulmuştur. Kentin asıl adı Antigoneia'dır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Lysimakhos tarafından, Büyük İskender anısına Alexandria Troas olarak değiştirilmiştir. Aleksandreia Hellen [Yunan] dilinde İskenderin Yurdu anlamına gelir. Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] Hristiyanlığı kabul eden ilk şehirdir. Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] antik kenti aynı zamanda emekli Romalı askerlerin yaşadığı bir kent olmuştur.


Roma döneminde şehir, Anadolu ve Avrupa'yı birbirine bağlayan önemli bir liman konumdaydı. Alexandria Troas harabeleri Türkler tarafından Eski Stambul olarak da bilinmektedir. Bölgedeki tarihi yapılara ait taşlar 16. ve 17 yüzyıllar da tamamen bir taş ocağına dönüşerek yapılan Osmanlı eserlerine örnek olarak IV. Mehmed ve Yeni Valide Camii'sinin yapımı için buradan sütunlar almıştır. 18.yüzyıl ortalarında bölge soyguncu çeteleri için gizlenme yeri haline gelmiştir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Alexandria Troas [ Αλεξάνδρεια Τρωάς ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.