Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Almanya Saksonya Bölgesinde Altın Sikkeler Keşfedildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Araştırma yapan arkeologlar Aşağı Saksonya'daki Osnabrück'ün 16 kilometre kuzey doğusundaki Kalkriese bölgesinde önemli bir antik sikke keşfi yaptılar Gaius/Lucius tipi sekiz altın sikke ortaya çıkardılar.

antiksikkelernümizmatik.jpg


Bulunan altın antik sikkelerin hepsi iyi durumda. Bazılarında açık kullanım izleri vardır ve kenarları kullanımdan dolayı aşınmıştır. Buluntu sadece birkaç metrelik bir alanda gün ışığına çıkarılmıştır, bu nedenle Osnabrück Üniversitesi'nden Salvatore Ortisi liderliğindeki araştırmacılar bölgedeki arkeolojik çalışmaları derinleştirerek yeni bulguları gün yüzüne çıkarmak istiyorlar ayrıca uzmanlar bu tip sikkelerin MS 2 ile 4/5 yılları arasında basılmış olduğunu belirtiyorlar.

Gaius/Lucius tipi antik sikkeler, Varus Muharebesi'nden önceki son basılan sikkelerdir. Ön yüzde İmparator Augustus'un başını, arka yüzünde ise imparatorluk prensleri Gaius ve Lucius Caesar'ı göstermektedir. Arka tiplerde iki Kalkan, Mızrak, Lituus adı verilen dini aletler vardır ve bu Augustus'un atanmış halefleri olarak iki prensin askeri ve dini işlevlerini ima eder.