The title of the page

Almanya'da Kelt Medeniyeti Sikkeleri Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Almanya'daki Gotha Vakfı'nda görevli araştırmacı Marjanko Pilekić, efsane nedeniyle bu altınların halk arasında uğurlu tılsımlar olarak görüldüğünü aktardı. üretildikleri tarihi MÖ 30 ve 125 olarak belirledi. Bu türden buluntulara Almanya'nın güneyinde daha önce de rastlanmıştı. Brandenburg'da veya yakın çevresinde ise Keltlerin yaşadığına dair hiçbir kanıt yoktu.

453.jpg


Bu nedenle altın sikkeler, Romalıların bölgeyi fethetmesinden önce Keltlerin bu bölgeyle ticaret yaptığının kanıtıdır
Brandenburg Kültür Bakanı Manja Schüle, hazinede 41 altın sikke bulunduğunu açıkladı. Sikkeler 2 bin yıldan uzun süre önce üretilmişti. Schüle'ye göre bu buluntu, Brandenburg'da çıkarılan ve Keltlere ait olduğu bilinen ilk altın hazinesi oldu.

Altın sikkelerin bir kupayı andıracak şekilde içe doğru kıvrılmış olması da hazineyi ilginç kılan bir diğer özellikti. Sikkelerin bu şekilde üretilmesi bir halk efsanesine dayanıyor. Sikkelere gökkuşağı kapları anlamına gelen regenbogenschüsselchen adı veriliyor. O dönemdeki yaygın inanışa göre bir gökkuşağının kollarının yeryüzüne değdiği yerde bu tür altınlar bulunuyor. Almanya'daki Gotha Vakfı'nda görevli araştırmacı Marjanko Pilekić, efsane nedeniyle bu altınların halk arasında uğurlu tılsımlar olarak görüldüğünü aktardı.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.