Antik Sikkeler Nümzimatik

Amatör Arkeolog Büyük Konstantin'in Hükümdarlığı Dönemi Para Hazinesi Buldu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Amatör bir Arkeolog Büyük Konstantin'in Hükümdarlığı Dönemine Tarihlenen Madeni Para Hazinesine Rastladı
İsviçre'de bulunan gömülü Roma sikkelerinin bir kısmı, MS 332 ile 335 yılları arasında görece siyasi istikrarın olduğu bir dönemde basılmıştır.
Metal detektörlü bir gezinti esnasında. Eski bir nişan yüzüğü veya zamanla kaybolan bir kolye bulmayı bekleyebiliriz - ama binden fazla Roma parası? Bu olası görünmüyordu 1.290 Roma sikkesi sürpriz oldu

.
cache.jpg


Madeni paraların bileşiminde (bakır alaşımı ve gümüş) dayalı olarak, basılmış olması bir askerin yaklaşık iki aylık kazancına eşit bir kazançtı WordsSideKick.com'dan Laura Geggel, "İmparator Konstantin tarafından geç Roma İmparatorluğu döneminde yaklaşık 0,15 ons ağırlığındaki saf altın madeni para tek bir altın solidus kadardı .

İsviçre'de bulunan Roma paraları
Madeni paraların tümü Büyük Konstantin döneminde (MS 306 - 337) basıldı. Önlerinde imparator ve akrabalarının portreleri var. Bilim adamlarının kabaca MS 250 ila 450 olarak tanımladıkları geç Roma dönemine ait gizli sikkeler bulmak alışılmadık bir durum değil dedi . Jack Guy'ın Ocak ayında CNN için bildirdiği gibi , bu yılın başlarında kuzeybatı İspanya'da bir porsuk 90'dan fazla eski madeni paradan oluşan bir istifi çıkardıktan sonra manşetlere taşındı . İsviçre'de yeni ortaya çıkarılan madeni paraların farklı olan yanı, kendilerine özgü zaman dilimleridir. En son örnekler, MS 332 ile 335 yılları arasına tarihlenir