Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Annia Galeria Faustina - Troya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Annia Galeria Faustina - II. Faustina

Antoninus Pius ve imparatoriçe Faustina I'in kızı imparatoriçe Annia Galeria Faustina. 138 yılında babasının imparator Hadrianus tarafından evlat edinilmesi üzerine Aelius'un oğlu Lucius Aelius Commodus ile nişanlandı ancak babası Antoninus Pius tahta çıkınca bu nişanı bozdu ve onun yerine kızını Marcus Aurelius olarak bildiğimiz Marcus Annius Verus'a vermiştir. II. Faustina hakkındaki çağdaş literatür kıt ve güvenilmezdir. Hayatta kalan kaynakların çoğu ona karşı nazik değil ve onu zehirleme ve infaz yoluyla ölüm emri vermekle suçlamaktadır. Ayrıca Avidius Cassius'un kocasına karşı isyanını kışkırtmakla suçlandı. Bazı kaynaklar onu denizciler ve gladyatörlerle olan zina dolu karşılaşmalarının hikayelerini hatırlatan küfürlü bir kişilik olarak temsil eder ve oğlu Commodus'un böyle bir birlikteliğin oğlu olduğunu öne sürecek kadar ileri gitmektedir. II. Faustina MS 175 yılında Kapadokya bölgesinde Toros Dağları'ndaki Halala [Colonia Faustinopolis] şehrinde öldü. Ölümünün nedeni tartışmalıdır. Bazı antik tarihçiler onun ani bir hastalıktan öldüğüne inanıyor, diğerleri ise intihar ettiğini iddia etmektedir.

İmparatoriçe Annia Galeria Faustina'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Troya/Ilion antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoriçe II. Faustina büstü. Soldan sağa ΦΑΥCΤΙΝΑ CΕΒΑCΤ - Faustina Sebaste: Saygıdeğer Faustina lejantı. Sikke arka yüzde Zeus Idaios Athena Ilium'un [Troya] kült heykelini tutuyor. Soldan sağa ΔΙΑ ΙΔΑΙΟΝ ΙΛΙΕΙC - Dia [Zeus - Zeus'a ait olan] İdaion İlieis: İda Dağı'nın Zeus'u lejantı. İda Dağı, Yunan mitolojisinde, özellikle Homeros'un eserlerinde önemli bir rol oynamıştır. Hem Paris'in hem de Aeneas'ın babası Anchises'in çoban olarak yaşadığı ve Paris Kıyametinin gerçekleştiği yerdir. Truva Savaşı sırasında, aynı zamanda sonraki savaşları izlemek için tanrıların ikametgahı olarak da hizmet vermiştir ve tanrıların babası da buna uygun olarak Troya antik kentinde darb edilen antik sikke üzerinde tasvir edilmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TRY.jpg