Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Antonia İmparatorun Azmi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Antonia, MÖ 31 Ocak 36'da Atina'da, Marc Antony ve Octavia Minor'un iki kızından en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Antonia henüz yürümeye başlayan çocukken Kraliçe Kleopatra ile yaşadığı ilişki nedeniyle ailesini terk eden babasını hiç tanımamıştır. Antonia, annesi Octavia ve nihai imparator Augustus olan dayısı Octavianus tarafından büyütülmüştür. Antik Roma'da kadınlar nadiren resmi görevlerde bulunurlardı, ancak çoğu zaman perde arkasında hatırı sayılır bir güce sahiptiler. Bunun en iyi örneklerinden biri Küçük Antonia'dır. Küçük Antonia, her ne kadar Roma tarihlerinde erdemi ve güzelliğiyle tanınsa da, her açıdan heybetli bir kadındı. Octavia ve Marc Antony'nin küçük kızı, dört farklı Roma İmparatorunun yeğeni, görümcesi, annesi ve büyükannesiydi. Her ne kadar hasta oğlu Claudius'u hiç sevmemiş ve onu sürekli aşağılamış olsada, Claudius MS 41 yılında yeğeninin [Caligula] öldürülmesinin ardından imparator olunca annesine Augusta ünvanını vermiştir. Antonia adına darb edilen tüm antik sikkeler, Claudius'un saltanatının başlarında imparator Claudius tarafından darb ettirilmiştir. İmparatoriçe Antonia'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANM (2).jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Antonia büstü. Soldan sağa ANTONIA AVGVSTA - Antonia Augusta: Saygıdeğer/Muhterem Antonia lejantı. Antik sikkenin arka yüzünde Antonia, cesaretin, azmin, kararlığın ve dayanıklılığın kişileşmiş hali olan Constantia kılığında yer almaktadır. Soldan sağa CONSTANTIAE AVGVSTI - Constantiae Augusti: İmparatorun [Augustus] Azmi lejantı. Paylaşmış olduğumuz antik sikke, imparator Claudius tarafından annesi Antonia anısına Antonia'nın ölümünden sonra darb edilmiştir. Cesaretin, azmin, kararlığın ve dayanıklılığın kişileşmiş hali olan Constantia İmparator Claudius'un simgesiydi ama onda her zaman öne çıkan bir özellik değildi. Roma'nın en dikkat çeken tarihçisi ve biyografi yazarı Suetonius onun hakkında şöyle diyor: Düşünme ve muhakeme yetilerinde zihni oldukça değişken ve zıttı; bazen ihtiyatlı ve bilgeydi; diğerlerinde ise düşüncesiz ve aceleciydi, çoğu zaman anlamsız ve sanki aklını kaçırmış gibiydi.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANM (1).jpg