Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Antoninus Pius İlk On Yıl

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Hadrianus'un evlatlık oğlu Antoninus Pius, Roma tarihinin en barışçıl dönemlerinden birinde hüküm sürmüş olup, birinci ve ikinci yüzyıllarda hüküm süren Beş İyi İmparator'dan biri olarak sayılmaktadır. Antoninus Pius, gücünün zirvesinde olan bir İmparatorluğa başkanlık ediyordu. Önem taşıyan savaşlar ve gerçek sorunlar yoktu; bu, önceki ve sonraki çalkantılı hükümdarlık dönemlerinden oldukça farklıydı. Aslında, Marcus Aurelius'un yönetimi altında gelişecek sorunlar öncesinde İmparatorluğa ihtiyaç duyduğu sakin ve dinlenme dönemini verdi. Roma tarihinin herhangi bir dönemi altın çağ olarak kabul edilebilecekse, bu Antoninus Pius dönemidir. İmparator Antoninus Pius'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_APIUS.jpg


Sikke ön yüzde imparator büstü. Soldan sağa ANTONINVS AVG PIVS PP TR P XI - Antoninus Augustus Pius, Pater Patriae, Tribunicia Potestate Undecima: Antoninus [Pius], İmparator [Augustus] Ulusun Babası, Tribün İktidarının On Birinci Kez Sahibi lejantı. Sikke arka yüzde PRIMI DECEN COS IIII - Primi Decennales Consul Quartum: İlk on yıl. Dördüncü kez konsül lejantı. Bu tip antik sikkeler İmparatorun hükümdarlığın 10. yıldönümünü başarılı bir şekilde devam ettirme sözüyle kutlamak için darb edilmiştir hatıra sikkelerdir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_pıus.jpg