The title of the page

Apollonia Pontica Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Apollonia Pontica [Ἀπολλωνία ἡ Ποντική] Antik KentiAntik dönem ismi Apollonia Pontica [Ἀπολλωνία ἡ Ποντική] olan antik kent, güney Karadeniz kıyısında, günümüz Süzebolu/Sozopol [Σωζόπολη] kasabası.Antik kent MÖ 7. yy'da Milet'li Yunan kolonistler tarafından Antheia [Ἄνθεια] ismi ile kurulmuştur. Daha sonra Şehirde Apollon'a adanan bir tapınak nedeniyle adı Apollonia [Ἀπολλωνία] olarak adlandırılmıştır. Antik kent Apollonia Pontica/Ἀπολλωνία ἡ Ποντική [Karadeniz'deki Apollon] ve Apollonia Magna/Büyük Apollonia olarak bilinmektedir. MS birinci yüzyılda, Sozopolis [Σωζόπολις], Osmanlı döneminde Sizebolu olarak bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Apollonia Pontica [Ἀπολλωνία ἡ Ποντική] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.