The title of the page

Arykanda Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Arykanda [Ἀρύκανδα] Antik Kenti

Antik dönem ismi Arykanda/Arikanda [Ἀρύκανδα] olan antik kent günümüz Antalya/Finike ilçesine bağlı olan Arif köyü bölgesinde bulunan antik Likya kentidir. Arykanda [Ἀρύκανδα] antik kentinin ismi likya dilinde Ary-ka-wanda yüksek kayalığın yanındaki yer anlamına gelir. Antik kentte Aphrodite, Apollo, Ares, Artemis, Asklepios, Athena, Helios, Hera, Heracles, Hermes, Hygeia, Kakasbos [Anadolu atlı tanrısı], Mithras [Pers], Nemesis, Somendeus [Dağ Tanrısı] Tyche tanrı ve tanrıçalara tapınım vardır. Çoğu Yunan kökenlidir.İmparator Claudius’un Likya Birliğine son verdiği MÖ 43’te Likya Bölgesi Pamphylia ile birlikte bir eyalet haline sokulmuş ve Roma’ya bağlanmıştır. MS 240 yılında büyük depremden sonra kısmen onarılan şehir, Bizans egemenliği sırasında Akalanda veya Orykanda adıyla anılmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Arykanda [Ἀρύκανδα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.