The title of the page

Assos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,931
Beğeni
9,797
Assos [ Ἄσσος ] Antik KentiAntik dönem ismi Assos [ Ἄσσος ] olan antik kent günümüz Çanakkale / Ayvacık ilçesina bağlı Behramkale köyünde Midilli adasının karşısında kurulmuştur. Assos [ Ἄσσος ] antik kentinin çevresi günümüzde de görülebilen 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Assos [ Ἄσσος ] antik kentine giriş ve çıkışı sağlayan iki ana kapı bulunmaktadır.

Athena antik kentin koruyucu tanrıçasıdır. Antik kentin en yüksek noktasında Athena tapınağı bulunmaktadır.
Assos [ Ἄσσος ] antik kenti aynı zamanda Lahitleri ile meşhurdur. Antik kent sönmüş bir volkanik tepe üzerinde bulunmaktadır. Andezit taşından antik kentte lahit yapılmış ve Anadolu'nun her iline buradan Lahit gönderimi yapılmıştır.

Antik kentte darp edilmiş Antik Sikkelerin ön yüzlerde Athena arka tip Griffon, Aslan başı ve Boğa tasvirleri yoğun olarak darb edilmiştir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Assos [ Ἄσσος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.


 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
bölge adeta antik kent cenneti yaşayan halk hakkını vermiş
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.