The title of the page

Attaleia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Attaleia [Ἀττάλεια] Antik KentiAntik dönem ismi Attaleia [Ἀττάλεια] olarak bilinen antik kent, Türkçe çoğu eser de dahil olmak üzere doğulu kaynaklarda Adalya olarak, batılı kaynaklarda ise Adalia ve bazen de Satalia olarak geçen günümüz Antalya ilidir.
[ Lidya bölgesinde bulunan Selçikli ilçesinin antik dönem ismide Attaleia olarak geçmektedir ]Başta Alanya, Side, Perge, Demre olmak üzere ortaya çıkartılmış olan antik kentler, hemen her dönemde Anadolu’nun başlıca ticaret kentleri olmuşlardır. Antik kentler kimi zaman korsanların eline geçmiş, kimi zamanda din merkezli olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Antik kentler dönem dönem çeşitli istilalar, doğal afetlerle yıkılmış, boşaltılmış ve sonra yeniden planlanmıştır. Bölgede bin yılları içine alan bir kültür birikimini izlemek mümkündür. Antalya Ovası'nın Antik Çağ'daki adı Pamphylia 'dır [Pamfilya] Karışık Halkların Ülkesi anlamına gelmektedir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Attaleia [Ἀττάλεια] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
antalya ilimizin antik ismini ve sikkelerini görme fırsatını sundun teşekkürler @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.