Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Baktriya Kralı Plato

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Baktriya Kralı Plato'ya ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PLATO.jpg


Sikke ön yüzde boğa boynuzu ve kulağı ile süslenmiş tepeli miğferi ile kral Palto.
Arka tip Helios quadriga sürüyor.
Soldan sağa BAΣIΛEΩΣ EΠIΦANOYΣ ΠΛATΩNOΣ - BASILEOS EPIFANOUS PLATONOS lejantı.


MÖ 2. yüzyılın ortalarında güney Baktriya'da, Bactria veya Paropamisadae'de MÖ 166 civarında Diodotus III'ün kraliyet adı altında kısa bir süre hüküm süren bir Greko-Bactrian kralı Plato [Πλάτων]. Platon'un antik sikkelerinin tarzı, onun, iktidara yükselişi MÖ 170-165'e tarihlenen Büyük Eucratides'in bir akrabası olduğunu göstermektedir.

Greko-Baktriya krallığının tarihi hakkında bilinenlerin neredeyse tamamı nümizmatik kaynaklardan elde edilmiştir ve krala ait örnek antik sikke, tarihi kayıtlara kendi değerli katkısını yapmaktadır. Baktriyalı Platon'un yer aldığı antik sikkeler, yaklaşık beş yıl veya daha az olduğu tahmin edilen saltanatının kısalığı nedeniyle son derece nadirdir.

Platon'un antik sikkelerinin tümü son derece nadir kabul edilirken, miğferli tetradrahmiler, başka bir büyüklük sırasına göre daha nadir olmaları nedeniyle diğerlerinden ayrılmaktadır.