The title of the page

Balash I Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,946
Beğeni
9,798
Sasani İmparatorluğu Kralı Balash [Βάλας της Περσίας]Balash 484-488 yılları arasında Sasani İmparatorluğu'nun kralı. Kral II. Yazdegerd'in oğudur. 484'te kral I. Peroz Belh yakınlarında bir Akhun ordusu tarafından yenildi ve öldürüldü. Ordusu tamamen yok edildi ve cesedi asla bulunamamamıştır. Oğullarından ve erkek kardeşlerinden dördü de ölmüştür. Horasan'ın doğu bölgesindeki ana Sasani şehirleri Nişabur , Herat ve Merv artık Akhun yönetimi altındaydı. İran'ın Yedi Büyük evinden biri olan Parthian Karen Evi'nin bir üyesi olan Sukhra , hızla yeni bir güç topladı ve Akhunların daha fazla başarı elde etmesini engellemiştir. Kral Balash başta Sukhra ve Mihranid generali Shapur Mihran olmak üzere İranlı kodamanlar tarafından şah olarak seçilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Sasani Kralı Balash'a [Βάλας της Περσίας] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,946
Beğeni
9,798
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.