Antik Sikkeler Nümzimatik

Banias Antik Kentinde Altın Sikkeler Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Kazı başkanı Arkeolog Dr. Yoav Lerer,açıklamasında İsrail Elektrik Şirketi tarafından finanse edilen kazıların bulunduğu alanın bitişiğindeki Dürzi kutsal alanı Makam Nabi Khadr civarında bulunan antik sikkeler Müslümanların fethi sırasındaki karmaşalarda tahminen bir duvarın dibine gizlenmişt dedi. Keşif, mal sahibinin bir gün mülkünü geri almak için geri dönmeyi umarak savaş tehlikesi altında servetini sakladığını hayal edebileceğimiz belirli bir anıyı yansıtıyor gibiydi ifadelerini kullandı

antiksikkelernümizmatik6.png
antiksikkelernümizmatik3.png


"Sikkelerin çoğu Bizans İmparatoru Herakleios'a aittir ilginç olan, imparator olarak ilk yıllarında altın sikkelerin üzerinde sadece onun portresinin tasvir edilmesi, kısa bir süre sonra ise oğullarının resimlerinin ortaya çıkmasıdır.Antik Banias kentinin kuzeybatıdaki yerleşim bölgesinde gerçekleştirilen kazıda gün ışığına çıkarılan bina kalıntıları, su kanalları ve borular, çanak çömlek fırını, bronz sikkeler ve çok sayıda seramik, cam ve metal esere ait parçalar bulunmuştur. Buluntular, Bizans döneminin sonlarına MS 7. yüzyılın başlarına ve Orta Çağ'ın başlarına 11.-13. yüzyıllara tarihlenmektedir.

antiksikkelernümizmatik1.png