Antik Sikkeler Nümzimatik

Bilim Adamı Adına Darb Edilmiş Antik Sikke

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
224
Beğeni
472
Amirdovlat Amasiatsi,1120-1200 yılları arasında yaşamış Ermeni bir hekim ve yazardır. Çoğunlukla bitkiler, hayvansal ürünler ve mineraller kullanan bitkisel tıp ve farmakolojiye odaklanan tıp üzerine bir dizi eser yazdı. Amasiatsi bütün eserlerini dönemin halk dili olan Orta Ermenice yazmıştır.

Amasyan, eserlerinde (yaşadığı ve çalıştığı) Anadolu'da dönemin tıbbi bilgi ve uygulamalarını temsil eden eşsiz tarifler anlatmıştır. Başta Yunanca, Arapça, Fransızca ve Farsça olmak üzere farklı dilleri kullanarak çeşitli bitki ve minerallerin fiziksel ve tıbbi özelliklerini ve coğrafi dağılımlarını sundu.

antiksikkeler nümizmatik 1.png


Amasiatsi'nin eserleri, özellikle "Bilgisiz", farklı kültürlerin geleneklerini ve mirasını korumada önemli bir role sahip olan benzersizdir. Clueless Junk, 1.400 ilacı kapsayan basit bir ansiklopedik ilaç sözlüğüdür. Amasya'nın şüphesiz en önemli kazanımlarından biridir. Sözlük, yazarın ilaçların hazırlanmasında bitkilerin, hayvanların ve minerallerin tıbbi özellikleri hakkındaki engin bilgisine tanıklık ediyor. Amasyalılar ilaç kaynağı olarak yabani bitkileri daha çok tercih ettiler; safran ve esrarın ağrı kesici ve hipnotik olarak kullanılmasını önerdi. Amasyalılar minerallerin yanı sıra hayvan organlarının kullanımını da teşvik ettiler.