Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bitinya Krallığı Prusias I - Nikomedia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Bitinya Krallığı I Prusias Cholus - ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΠΡΟΥΣΙΟΥ


Diadochi Savaşları [Büyük İskender'in generalleri arasında çıkan çatışmalar] sonuçlanmadan önce, Karadeniz'in güney kıyısındaki Küçük Asya'daki Bitinya bölgesi, Büyük İskender'in halefleri tarafından yönetilen geniş diyarlardan bağımsızlığını ilan etmişti. Bitinya kralları, yüzyıllar önce bölgeyi işgal eden ve Pers kraliyet kanının karışımı olan iki Trakya kabilesinin soyundan gelen yerli bir hanedanın parçasıydı. İlk hanedanlar Zipoetres, I. Nikomedes ve Ziaelas/Ziailas hakkında, savaşa ve yağmalamaya olan açık sevgileri dışında nispeten çok az şey bilinmektedir. Bitinya krallığının dördüncü bağımsız kralı I. Prusias, Yunan kültürüne olan sevgisi ve Helenistik dünyada yaşanan bir kargaşa döneminde krallığının gücünü ve refahını koruma becerisiyle övülüyordu. Büyük Kartacalı General Hannibal'in yardımıyla Galatlara ve Bergama Attalid Krallığı'na karşı başarıyla savaşlar yürüttü. Ancak Prusias, Hannibal'e ilk sığınma hakkını verdikten sonra onu, teslim olmasını talep eden Romalılara teslim etmek zorunda kaldı; Hannibal buna karşılık zehir alarak intihar etmiştir. I. Prusias, bir kuşatma sırasında meydana gelen bir yaralanma nedeniyle topal veya sakat anlamına gelen Cholos [ΧΩΛΟΣ] lakabını almıştır. Ancak I. Prusias topal bir hükümdar olmaktan çok uzaktı ve pek çok savaşında Bitinya topraklarını önemli ölçüde başarıyla genişletmiştir. Onun hükümdarlığı döneminde Bitinya Krallığı en büyük genişlemesini yaşamıştır. Bitinya kralı I. Prusias'ın portre antik sikkeleri, Helenistik serinin en iyileri arasında yer alır ve onu gösterişli çene sakalları ve kendinden memnun bir sırıtışla tasvir eder. Bitinya kralı Prusias I Cholos'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PRS.jpg


Sikke ön yüzde Bitinya Kralı I. Prusias portresi. Sikke arka yüzde Zeus kralın adını [ΠΡΟΥΣΙΟΥ] taçlandırıyor. Sağda ΒΑΣΙΛΕΩΣ - Basileos solda ΠΡΟΥΣΙΟΥ - Prousio lejantı. ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΠΡΟΥΣΙΟΥ : Kral Prusias.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PRUS.jpg