Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Eudokia İngerina Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,467
Beğeni
12,122
Eudocia İngerina | Ευδοκία Ιγγερίνα

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Makedon Bizans İmparatoru I. Basileios'un [ Basil I ] ikinci karısı, Drunkard III. Mihail'in metresi ve imparatorlar VI. Leon ve Aleksandros ile Konstantinopolis Patriği I. Stefen'in [886-893] annesidir.

Eudocia Ingerina'nın Bizans İmparatorluğu'nun Altın Çağı'ndaki [843-1025] çeşitli kraliyet güç mücadelelerinde farkında olmadan piyon olduğu anlaşılmaktadır.

Basil I'in kıt sikkelerinde, Eudokia, arka yüzünde talihsiz üvey oğlu, Basil'in ilk karısı Maria'nın oğlu olan başka bir Konstantin ile birlikte görünmektedir. Bu, 868'in ilk taç giyme töreni sorunu veya muhtemelen Eudokia'nın ölümüne işaret eden 882 tarihli bir anma sorunu olabilir.

Bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır. bASILIOS AЧGЧST | COhSTAhTS ЄVdOCIA | CONSTANTS EUDOCIA

2165213.jpg
3833850.jpg